ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:17

Opel’den ayrılacak işçilerin iş bulma garantisi yok


Opel Bochum'un kapanacak olması Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde tartışmaları günden güne alevlendirirken, uzun yıllardır şirkette çalışanları iş bulamama endişesi sardı.

Yıllarca Opel’de uzmanlaşan çalışanlar bölgede başka otomobil fabrikası bulunmadığı için ortada kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Seçim havasına giren Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ise Liberalleri ve Korsanlar’ı yanına alarak meclisi olağanüstü oturuma çağırdı.

Kuzey Ren Vestfalya’da Opel’in kapanacak olması firmada yıllardır çalışan insanları kara kara düşündürüyor. IG Metal Sendikası’ndan Volker Strehl, 15-20 yıldır Opel’de çalışanların çoğunun tek mesleği olduğunu, Opel’in kapanmasıyla birlikte çoğunun iş bulmasının zor olacağını söyledi. Çalışanlara işyeri garantisi konusunda defaatle söz verildiğini ama her seferinde bu sözlerden dönüldüğünü aktaran Strehl, lojistik deponun kapanacağı yönündeki söylentilerin de önceleri hep yalanlandığını, ancak buranın da kapanacağı yönünde açıklama geldiğini dile getirdi. Strehl, 45 yaşın altındakilerin iş bulma konusunda şanslı olduğunu, ancak bu yaşın üzerindekilerin durumunun zor olduğunu ifade etti.

Bochum İş Ajansı Müdürü Luidger Wolterhoff, bu kadar çok sayıda insanın bir anda işsiz kalmasının iş piyasası açısından da ağır bir darbe anlamına geldiğini söyledi. Opel yönetiminin çıkışları somutlaştırdığı anda İş Ajansı olarak bilgilendirme ve ileriki safhalarda iş bulma konusunda yardımcı olacakları sözünü veren Wolterhoff, bununla birlikte çalışanların iyi meslek eğitimi almalarına rağmen bölgede otomobil üreticisi olmadığı için bu mesleğin iş bulmada işe yaramayacağı düşüncesini taşıyor. Başka alanlarda iş bulmanın yollarına bakılması gerektiği uyarısında bulunan İş Ajansı Müdürü, başka işyerlerinde istihdam imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı ancak erken davrananların iş bulabileceğini kaydetti. Wolterhoff bu kişilere iyi bir yönlendirmeye ek bir eğitimle yardımcı olacaklarını dile getirdi.

BÖLGEDE BAŞKA OTOMOBİL ŞİRKETİ OLMAMASI DÜŞÜNDÜRÜYOR

24 yıldır Opel’de çalışan 40 yaşındaki Cihat Sağ sürekli işyerlerinin kapandığı Almanya’da gidişatın pek iyi olmadığı görüşünde. Endişesinin büyük olduğunu kaydeden Sağ, “Çevremdeki işyerlerinden birine girip çalışırım diye düşünüyorum.” şeklinde konuşuyor. 20 yılını Opel’e vermiş Yunus Kılıç ise belirsizlikten şikayet ediyor. Kapanmanın sürekli gündeminde olmasının kendisini strese soktuğunu belirten Kılıç, “Burada eğitimini aldığım tornacılık mesleğimi geliştirerek iş bulacağımı düşünüyorum.” diyor. 48 yaşındaki Şenol Payalan ise 32 yıldır Opel’de çalışıyor ve bugünlerde kendisini zorlu günlere hazırlıyor. Olumlu mesajlara ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Payalan, Opel’den beklentilerini şu sözlerle özetliyor: “GM, çalışanlarını başka bir otomobil fabrikasında çalışmamız için bilgilendirebilir, paralı çıkış imkanı sunabilir, sosyal plan ile emekli edebilir.” Opel’de çalışanlara bankaların artık kredi vermediğini söyleyen Opel işçisi, “Taksitle eşya alamıyoruz veya alınmış emlak borçlarına artık yardım ödenmiyor.’’ diyerek çalışanlara yardım edilmesi çağrısında bulunuyor.

Hıristiyan Demokrat Birlik, (CDU) ise Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) hükümet olan SPD-Yeşiller koalisyonunu Opel’in kapanacak olması sebebiyle baskı altına aldı. Seçim öncesi dönemde Liberalleri ve Korsanlar’ı tarafına çeken CDU, meclisi olağanüstü oturuma çağırdı. Hükümeti sorunu çözme konusunda çaresiz kalmakla suçlayan parti, lojistik deponun kapanmasından muhalefetin haberdar edilmediğini öne sürüyor. SPD-Yeşiller hükümeti ise Opel çalışanlarına gelecek ümidi verilmesi konusunda pes etmediklerini, yoğun bir çaba içerisinde olduklarını söyleyerek suçlamaları reddediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER