ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:42

Onlar ekonomik krizden etkilenmiyor


 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kendi çevresi ile ticaret yapan ülkelerin bir adım öne çıktığını, zenginleştiğini belirterek, ''Kendi çevresindeki ekosistem ile bütünleşen, o ekosistemi destekleyen ülkeler, krizlerden daha az etkileniyor'' dedi.
     Uluslararası İşbirliği Platormu (UİP) ve TİM'in ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayelerinde düzenlenen 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi'nde konuşan Büyükekşi, Ortadoğu'dan Afrika'ya, Türki Cumhuriyetlerinden Balkan ülkelerine kadar geniş bir coğrafyadan 49 ülkeden katılımcıların olduğunu söyleyerek, ''Ayrı bölgelerden gelsek de hepimizin amacı aynı. Bölgemizde bütün ülkelerle sürdürülebilir bir işbirliği zemini hazırlamak. Bu coğrafyada ortak ticaret ve yatırım imkanlarını geliştirmek. Hepimiz burada ekonomik ilişkileri karşılıklı olarak iyileştirmek hedefiyle bir araya geldik'' dedi.
     Zirvede hedefin sonuç odaklı diyalog ortamını geliştirmek ve işbirliği ortamlarını hazırlamak olduğunu vurgulayan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     ''Niye böyle düşünüyoruz- Çünkü bölgesel ticaret ve işbirliği, günümüzün dünya koşullarında giderek daha önemli bir hale geliyor. Kendi çevresi ile ticaret yapan ülkeler bir adım öne çıkıyor. Zenginleşiyor. Kendi çevresindeki ekosistem ile bütünleşen, o ekosistemi destekleyen ülkeler, krizlerden daha az etkileniyor. Türkiye de bu gelişmelerin farkında. Bunu önceden öngördü. Kendisini buna göre yeniden planladı. Stratejilerini hep çevre ekosistemine göre kurguladı. Bunun sonucunda da bölge ekonomileri ile ilişkileri hızla gelişti. Bir taraftan geleneksel pazarımız AB ile işbirliğini sürdürdük. Diğer taraftan da büyük potansiyeli olan Ortadoğu ve Afrika coğrafyasında çok yönlü işbirliklerine gittik. Bunun sonucunda Türkiye'nin bu ülkelerle gerçekleştirdiği dış ticaret hacmi hızla yükselmeye başladı. Türk iş adamları bu ülkelere ciddi anlamda yatırım yapmaya başladılar. Bu coğrafyadan da Türkiye'ye önemli oranda yatırım ve sermaye gelmeye başladı.''
     Büyükekşi, Türkiye'nin 2011 yılında 135 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlatarak, küresel krize rağmen ihracatın yıl sonunda 150 milyar doları geçeceğini söyledi.
     Geçen yılki zirvelerde olduğu gibi bu zirve kapsamında da yine çok farklı projelere imza atılacağını, farklı coğrafyalarda, yeni işbirliklerinin önünün açılacağına dikkati çeken Büyükekşi, ''Bu zirveyi bölge ülkelerinin potansiyellerini ortaya koymaları için büyük bir şans olarak görüyoruz. Bu potansiyeli ticari başarılara dönüştürmek de bizim elimizde. Bunun için 3 gün süresince zirvenin yoğun çalışma ve görüşmelere sahne olmasını bekliyoruz. Bu zirvenin bölge ülkeleri arasında yeni işlerin ve projelerin hayata geçirilmesinde önemli bir kilometre taşı olmasını temenni ediyorum'' şeklinde konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER