ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 09:08

On binlerce kişi faturasına şüpheci yaklaşıyor!

On binlerce kişi faturasına şüpheci yaklaşıyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), abonelerin elektrik faturalarına şüpheci yaklaşıp, faturalarını sorgulamaya başladığı görülüyor.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), elektrik faturalarını kontrol etmek için geliştirdiği sistem, abonelerin faturalarına kuşkuyla yaklaştığını ortaya koydu.

EPDK’nın sistemi hizmete verdiği gün, on binlerce abone faturasını sorgulamak için siteye akın etti. Sistem, yoğun girişler nedeniyle hizmet veremez duruma düştü. Kurum TÜBİTAK ile temasa geçti ve 6 dolayında uzman EPDK ile temasa geçti; saatler süren çalışmadan sonra sorun çözüldü.

ŞİKAYETLER HANGİ 3 KONUDA YOĞUNLAŞIYOR

EPDK bünyesindeki bilişim uzmanlarından bir grup gece boyunca nöbet tuttu. EPDK’nın geçen hafta hizmete verdiği resmi internet sayfasında yer alan fatura sorgulama modülü, abonelerin şikâyetlerine çözüm üretmeyi hedefliyor. EPDK’ya, abonelerden dağıtım şirketleriyle ilgili gelen şikâyetler üç konuda yoğunlaşıyor.

Birinci sırada elektrik kesintileri geliyor. Abonelik hizmetleri (açmakapama, hat bağlantı, arızalara müdahale) ikinci sırada yer alıyor. Faturalar da abone şikâyetlerinde önemli yere sahip.

ABONELER FATURALARINI HESAPLAMAYA BAŞLADI

Aboneler, EPDK’nın sistemine abonelikle ilgili istenen bilgileri girerek, faturalarını hesaplamaya başladı. Dağıtım şirketinin fazla tahsilat yaptığını düşünen aboneler, EPDK’ya başvuruda bulunuyor. Bir abone, “Benden 60 kuruş fazla tahsil edilmiş” diyerek EPDK’ya şikâyetçi oldu. (Habertürk)

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER