ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 16:48

OİB, genel kurulunu topladı

OİB, genel kurulunu topladı


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) 2012 yılı olağan genel kurulu, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yanı sıra birlik üyesi sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) konferans salonunda yapılan genel kurulda, Divan Kurulu’nda başkanlığa Münir Ertürk, üyeliklere Aysel Bozyiğit ve Burhan Demir seçildi.

Yönetim Kurulu Çalışma Raporu’nun okunması ve görüşülmesinden sonra bilanço gelir-gider hesaplarının oylandığı genel kurulda, yönetim ve denetim kurullarının ibraları gerçekleştirildi. Genel kurulda konuşan OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2006 yılından bu yana Türkiye ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin 50 yılı aşan tecrübesi, birikimi, altyapısı, ürün kalitesi ve global üretim sistemleri ile dünyanın dört bir yanına ihracat yapan ve 2011 yılı hariç son 7 yılda dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu ifade etti.

İhracatta en fazla artışın Rusya Federasyonu’na olduğunu vurgulayan Sabuncu, “Rusya’yı Birleşik Devletler, Cezayir ve Irak takip etti. Ekonomik krizden etkilenen AB ülkelerine ise gerileyen ihracatımızda en fazla azalış sırasıyla Almanya, Fransa ve İtalya’da oluştu.” şeklinde konuştu.

Sabuncu, 2013 yılı beklentileri hakkında da bilgi vererek, bu yıl OİB olarak 17 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini dile getirdi. Sabuncu, “Siyasal ve ekonomik istikrarsızlıklar bakımından baktığımızda ise Libya, Irak ve Fas gibi ülkelere ihracatımızı muazzam derecede artırdığımızı ve AB ülkelerine ihracatımızda ise düşüşte olduğumuzu görüyoruz. Pazar çeşitliliği ile 2013 beklentimize ulaşacağımıza olan inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Genel kurulun ardından bir konferans veren Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 'Finansal Krizler ve Dünyaya Karşı Türkiye, Dünya ve Türkiye Ekonomisi' konuları hakkında bir sunum yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER