ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:34

Oda başkanları için bekleme süresi düşüuor


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB başkanı, sanayi ve ticaret odaları ile borsa başkanları için iki dönem görev yaptıktan sonra 2 dönem bekleme süresinin bir döneme indirileceğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Oda seçimleri ile ilgili bir açıklamanız olmuştu. İki yıl seçilme süresi mi bire indirilecek yoksa ara verme süresi mi?” şeklindeki soru üzerine Yazıcı, “Geçen akşam 360 oda başkanının olduğu yemekte bir açıklama yaptım. Yeni kanunda bir madde ilave ettik. Yanlış anlaşıldığını gördüm. Alkıştan da belli. Fazla alkışlamadılar, yanlış anladılar. Şu anki duruma göre 5174 Sayılı Kanun’da ticaret sanayi odaları ve borsa başkanları, TOBB Başkanı iki yıl başkanlık yaptıktan sonra iki dönem ara vermedikçe yeniden oda başkanlığına aday olamıyor. Ben dedim ki, iki dönem ara vermeyi bir döneme indiriyoruz. Bir kısmı orada bir dönem başkanlık yapan ara verecek gibi anladı. Dolayısı ile iki dönem başkanlık yapan başkanlar, şu anda iki dönem ara vermek zorunda, biz bunu Meclis’e sevk etmek üzere olduğumuz kanunda yapacağımız değişiklikle bir döneme indiriyoruz.” dedi.

Bir dönemin 4 yıl olduğunu hatırlatan Yazıcı, “İki dönem olunca 8 yıl. 8 yıl bir insanı bekletmenin doğru olmadığını düşündük. Bunu Bakan arkadaşlarımız ve Başbakan ile paylaştık. Meclis’e sevk etmek üzere olduğumuz Gümrük Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Tasarısına bunu koyduk.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER