ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 11:34

Ocak ayı Tüketici Güven Endeksi belli oldu


Tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında artış göstererek 75,8 oldu.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Güven Endeksi'ni yayımladı.
     Buna göre, Tüketici Güven Endeksi 2013'ün Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3 arttı. Geçen yılın Aralık ayında 73,6 olan endeks, bu yılın Ocak ayında 75,8 değerine yükseldi.
    
     -Tasarruf etme ihtimali yüzde 7,9 arttı-
    
     Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi, bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında artarak geçen yılın Aralık ayında 21,3 değerinden, bu yılın Ocak ayında 22,9'a yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.
    
     -Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 5,9 arttı-
    
     Söz konusu endekste, hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi, endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,9 oranında arttı.
     Geçen yılın Aralık ayında 86,7 olan endeks değeri, bu yılın Ocak ayında 91,8 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının yükselmesinden kaynaklandı.
    
     -Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3,3 arttı-
    
     Endeskte, geçen yılın Aralık ayında 94,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise, bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında artarak, bu yılın Ocak ayında 97,4 değerine yükseldi.
     Bu artış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki döneme göre arttığını gösteriyor.
    
     -İşsiz sayısı beklenti endeksi yüzde 1,2 azaldı-
    
     Söz konusu endekste, geçen yılın Aralık ayında 92,1 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azalarak, bu yılın Ocak ayında 91 değerine geriledi.
    
     -Tüketici Güven Endeksinde yeni esaslar-
    
     Bültene göre, Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli Tüketici Eğilim Anketi uygulamasının Avrupa Birliği (AB) Uyumlulaştırılmış İşyerleri ve Tüketici Anketleri Programı'ndan farklılıklar göstermesi, yeni bir uygulamaya geçişi gerektirdi.
     Ocak 2012'den itibaren AB Uyumlulaştırılmış İşyeri ve Tüketici Anketleri Ortak Programı esaslarına göre yeni Tüketici Eğilim Anketi uygulanmaya başlandı.
     2012 yılında Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli uygulama ve yeni Tüketici Eğilim Anketi eş anlı yürütüldü ve Ocak 2013'den itibaren Hanehalkı İşgücü Anketi'ne ekli uygulamaya son verildi.
     AB programına tam uyumlu yeni uygulama, anket uygulanan birim, anket soruları, sorularda karşılaştırma yapılan dönem, endeksin hesaplandığı sorular ve endeks yayımlama tarihinde de değişiklikler içeriyor.
     Tüketici güven endeksi, önceki uygulamada 5 alt endeks kullanılarak hesaplanıyorken, Ocak 2013'ten itibaren 4 alt endeks kullanılarak hesaplanmaya başlandı.
     AB Uyumlulaştırılmış İşyerleri ve Tüketici Anketleri Programı'na uyumlu yeni tüketici güven endeksi, 2012 yılı ve 2013 Ocak ayı için yeni Tüketici Eğilim Anketi sonuçları kullanılarak hesaplandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER