ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 13:36

Ocak ayı ihracat rakamları


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ocak ayı ihracatının 12,15 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını bildirdi.
Zeytinoğlu, yaptığı açıklamada, altın hariç ihracattaki yaklaşık yüzde 10'luk artışı olumlu karşıladıklarını belirterek, 2014 yılının ihracat açısından başarılı bir yıl olacağını tahmin etiklerini kaydetti.
Altının ihracattaki payının giderek azaldığını vurgulayan Zeytinoğlu, "Bununla birlikte 2014 yılında İran ile olan ticari ilişkilerimizdeki olası canlılığın ihracatımızda yansımalarını görebiliriz. Tabii döviz kurları da geçici olmakla birlikte ihracatı olumlu etkileyecektir. Döviz kurlarındaki artışın kalıcı olması halinde ihracatımızı kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Ocak ayı ihracatı 12,15 milyar dolarla geçen yılın yüzde 9,6 üzerinde gerçekleşti ve bu rakam Ocak ayı için Cumhuriyet tarihi rekoru oldu" ifadesini kullandı.
- "Enflasyondaki bu artışı bekliyorduk"
Zeytinoğlu, TÜİK'in açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), hem bir önceki aya göre hem de bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdiğini dile getirdi.
TÜFE'deki yıllık değişimin Ocak ayında yüzde 7,48 olarak gerçekleştiğini bildiren Zeytinoğlu, şunları kaydetti:
"Enflasyondaki bu artışı bekliyorduk. Döviz kurlarındaki yükselişin fiyatlara yansıması olarak değerlendiriyoruz. Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ise bundan sonra farklı bir hesaplama yöntemiyle karşımıza çıkıyor. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, diğer göstergelerle karşılaştırılabilir ve Avrupa Birliği normları ile tam uyumlu endeksler oluşturmak amacıyla, tarım sektörü hariç olmak üzere sadece sanayi kapsamına uygun olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üretilmiştir. Yeni üretilen Yİ-ÜFE endeksi, sanayi sektöründeki üreticilerin yurt içine sattıkları ürünlerin fiyat değişimini yansıtacaktır. Geçmişte Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) ve ÜFE olarak adlandırılan endekslerin yerine bundan sonra Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi kullanılacak."
Zeytinoğlu, Yİ-ÜFE'nin, 2014 yılı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,32, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,72 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 5,22 artış gösterdiğini bildirerek, Yİ-ÜFE'deki hızlı artışın önümüzdeki aylarda TÜFE'yi de artıracağını vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER