ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:49

"Norveç’le sosyal güvenlik anlaşması yenilenecek"

"Norveçle sosyal güvenlik anlaşması yenilenecek"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç’le 1978 yılında imzalanan sosyal güvenlik anlaşmasının bu ülkede yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu kaydetti.

Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen 9.Avrupa Bölge Konferansı'na katılan Faruk Çelik, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Norveç kralının kasım ayında Türkiye'yi ziyareti esnasında, Norveç-Türkiye arasında yapılan sosyal güvenlik anlaşmasını güncelleme imkanımız olacak.'' dedi.

Yılda 400 bin Norveçli turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini, ayrıca 17 bin vatandaşın Norveç'te çalıştığını ifade eden bakan, şöyle devam etti: ''Bütün bunları dikkate aldığımızda, gerek Norveçlilerin gerekse ülkede yaşayan vatandaşlarımızın sosyal güvenliklerinin güncellenmesinde yarar var. Oslo'da görüştüğümüz vatandaşlarımız, birçok Norveçlinin sağlık turizminden de yararlanmak istediklerini dile getirdi. Yakında çalışma müşavirimiz de göreve başlayacak. Buradaki ticari müşavirlik ile ilerleyen dönemlerde, gerek çalışma gerek ticari gerekse sağlık turizminin gelişmesi konusunda birlikte hareket edip, bu alandaki ihtiyaçları karşılamaya çalışacağız. Mesela, Norveç'teki bir sağlık sigortasına üye vatandaşlarımız ya da Norveç'te herhangi bir yerde çalışan vatandaşımız, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.''

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER