ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 16:11

"Nitelikli iş gücü vazgeçilmez unsur"


Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Necmettin Ünal, nitelikli iş gücünün, verimli bir ekonomi için vazgeçilmez unsur olduğunu belirtti. Ünal, nitelikli iş gücüne sahip olmanın yolunun ise iyi planlanmış mesleki eğitimle mümkün olduğunu belirtti.

Erzincan Esnaf Odaları Birliği ve birliğe bağlı Berberler ve Kuaförler Odası tarafından hazırlanan projelerin tanıtım programı düzenlendi. Düzenlenen programda 2 projenin açılışı yapılırken, bir projenin de kapanışı yapıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Berberler ve Kuaförler Odası'nın, Sosyal Destek Programı kapsamında düzenlenen 'Nitelikli Eleman Nitelikli İstihdam' projesinin kapanışı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin 'Geleceğini Demire Kaynatan Ustalar' projesi ve yeni oluşturulacak 'Teknolojik Mesleki Eğitim Merkezinin ve Berberler ve Kuaförler Odası'nın 'Altın Tırnaklar' projesinin açılış programı düzenlendi.

Düzenlenen programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı ardından programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Necmettin Ünal, mesleki ve teknik eğitimin gelişmekte olan ekonomiler için hayati önem arz ettiğini ifade etti. Ünal, şöyle dedi:

"Ülkemiz, gelişmekte olan sanayisinde istihdam etmek için nitelikli iş gücü sıkıntısı çekmektedir. Bu projelerimiz sayesinde, Erzincan ve civarında faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli endüstriyel sektörlerin kaynaklı imalat bölümlerinde çalışabilecek nitelikli yetişmiş ileri düzey kaynakçı ihtiyacını karşılamak, vasıfsız gençlere, kaynakçılık meslek becerisini kazandırmak ve meslek sahibi olan bu gençlerin iş bulmalarına katkıda bulunmak hedeflenmiştir.

SODES kapsamında yaptığımız projelerimizle mesleki ve teknik eğitimin gençlerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunacak, işletmelerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak ve uluslararası rekabette genç nüfusu ile önplana çıkmak isteyen Türkiye’ye avantaj oluşturacak biçimde yapılandırılması gerekliliğinden yola çıktık. Birbirini tamamlayan projelerimizle oluşturacağımız Teknolojik Mesleki Eğitim Merkezi Sürekli Eğitim Merkezi haline gelecek. Ve bu eğitim merkezinde hem yerel hem de bölgesel eğitimler verilecek. Projelerimizin Erzincan ilimize esnaf ve sanatkârımıza hayırlı olmasını dilerim.”

158 PROJE UYGULANDI

Erzincan Valisi Selman Yenigün de SODES projelerinin Erzincan'da son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz bünyesindeki odalarımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen bu SODES projeleri, gerçekten ilimizde son derece önemli bir yer tutmaya başlamıştır. 2010 yılında ilimizde başlayan projeler kapsamında 2011 ve 2012 yıllarını da kapsayacak şekilde 158 proje uygulanmıştır. Bu 158 projenin içindeki 54 proje, 2012 yılı itibariyle de uygulanma başlayacaktır. 3 yıl içerisinde ilimizde 158 proje halkımızın istifadesine sunulacak bir noktada ve onlara çok değişik alanlarda 3 yıl içerisinde uygulandı, ve uygulanmaya devam edecek. Tüm bu projelerin mali değeri de Valiliğimizce kaynak olarak aktarılan 15 milyon TL'nin üzerindedir. Bundan direk ve en direk olarak yaklaşık 50 bin civarında vatandaşımız istifade etmiştir. Bu kadar geniş kitleye bu kadar yararlı faaliyet getiren proje çok azdır. Sosyal Destek Projesi, Erzincan'da son derece etkin olmuştur. Erzincanlı vatandaşlarımız bu projelere en üst seviyede katılmış ve benimsemişlerdir. Büyük bir istek ile de uygulamaya konuşmuştur. Bu projelerde belediyemizin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizin, Ticaret ve Sanayi Odamızın ve sivil toplum örgütlerimizin çok üstün katkısı ve çalışması vardır.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından. kursiyerlere sertifikaları. Erzincan Valisi Selman Yenigün ve Belediye Başkanı Yüksel Çakır tarafından verildi.

Düzenlenen programa; Erzincan Valisi Selman Yenigün, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Necmettin Ünal, AK Parti Erzincan İl Başkanı Cemalettin Başsoy, esnaf odaları başkanları, kursiyerler ve davetliler katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER