ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 10:40

Nisan ayı sanayi üretim verileri açıklandı


 Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, "Nisan-mayıs ayları bizi büyüme tarafında mutlu edecek bir resim sunacak gibi görünmektedir" dedi.
TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, nisan ayında sanayi üretim endeksinin yüzde 4,6 yıllık artış kaydederek beklentileri olan yüzde 5 yıllık artış paralelinde geldiğini kaydetti.
Özellikle zayıf geçen birinci çeyrek sonrasında nisan ayının ikinci çeyrek ilk verisi olması anlamında sanayi üretim verisinin önem taşımakta olduğunu belirten Girgin, yüzde 4,6'lık bir yıllık artışın ikinci çeyrek büyüme momentumu açısından pozitif algılanabileceğini söyledi.
Mayıs ayında da kapasite kullanım oranındaki iyileşmenin sanayi üretimindeki performansın devam edeceğine yönelik sinyaller vermekte olduğuna dikkati çeken Girgin, şunları aktardı:
"Nisan-mayıs ayları bizi büyüme tarafında mutlu edecek bir resim sunacak gibi görünmektedir. Fakat diğer yandan, şu an her ne kadar bizi tahminlerimizi revize etmeye yöneltmese de haziran başı itibariyle yaşanmaya başlanan olayların devam etme süresine bağlı olarak tüketici güveni anlamında ekonomi üzerinde baskı oluşturma ihtimalini göz ardı etmemekteyiz. 2013 yılı GSYH tahminimiz yüzde 4 seviyesidir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER