ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 12:50

Nisan ayı ihracat rakamları


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Nisan ayında ihracatın yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolara ulaştığını belirterek, ''Nisan ayında 217 ülke ve bölgeye ihracat yaptık. Asya dışındaki bölgelere ihracatımız arttı fakat Avrupa'da talep çok zayıf'' değerlendirmesinde bulundu.
     Çağlayan, yazılı açıklamasında, Nisan ayı İhracatçı Birlikleri verilerini değerlendirdi.
     Bakan Çağlayan, verilere göre, söz konusu ayda ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artarak, 11 milyar 870 milyon dolar olduğunu ifade etti.
     Bu yılın nisan ayında tarım ürünleri ihracatının yüzde 13,7, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 2,8, maden ihracatının ise yüzde 25,2 yükseldiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Sanayi ürünleri ihracatımız toplam ihracatımızın yüzde 823'ünü oluşturdu. Sanayi ürünleri içinde kimyevi maddeler, gemi ve yat ile elektrik-elektronik ürünleri ve çelik dışındaki tüm sektörlerde artış oldu. En çok artış görülen sanayi sektörleri, diğer sanayi ürünleri (yüzde 20,8), deri ürünleri (yüzde 18,8), iklimlendirme (yüzde 14), halı (yüzde 13,3) ve savunma sanayi (yüzde 12,6) oldu.
     Otomotiv sektörü nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6 oranında artışla 1 milyar 770 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve en fazla ihracat yapılan sektör oldu. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 2013 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 azalışla 1 milyar 433 milyon dolar, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yüzde 9,2 artışla 1 milyar 327 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Çelik sektörü, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında azalış göstererek 1 milyar 249 milyon dolar; elektrik, elektronik, makine ve bilişim sektörü yüzde yüzde 12,3 azalış ile 921 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi."
    
     -"Nisan ayında 217 ülke ve bölgeye ihracat yaptık"-
    
     Çağlayan, nisan ayında 217 ülke ve bölgeye ihracat yapıldığını, 26 ülkeye ihracatın 100 milyon doların üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Bakan Çağlayan, söz konusu ayda en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ilk 5'te Almanya (1 milyar 39 milyon dolar), Irak (910 milyon dolar), İngiltere (625 milyon dolar), İtalya (584 milyon dolar), Rusya Federasyonu'nun (584 milyon dolar) yer aldığını belirtti.
     Bu yılın nisan ayında AB ülkelerine ihracatın yüzde 2,5 artışla 4,8 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Çağlayan, "İhracatımızdaki payı yüzde 40,7 oldu. AB ülkelerinde talep hala çok zayıf durumda. Avro Bölgesi'ndeki 10 ülke hala kriz öncesi seviyelerine dönemedi. Pazar çeşitlendirme faaliyetlerimizle son 4 yılda bunu telafi etmeyi başarabildik ancak AB'deki durum bizi zorlamaya devam ediyor. Avro/dolar paritesindeki gerileme de ihracatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda bu etkileri görmeye devam edeceğiz ama bunlar için de hazırlıklarımızı yaptık" ifadelerini kullandı.
     Çağlayan, Avrupa dışında nisan ayı ihracat artış oranlarının Afrika'da yüzde 13,8, BDT ülkelerinde yüzde 14,4, NAFTA ülkelerinde yüzde 12,2, Güney Amerika ülkelerinde yüzde 12,7 düzeyinde olduğunu belirterek, "Yani Asya dışındaki tüm bölgelerde artış var. Asya'da ise Ortadoğu'da yüzde 3,3, Uzakdoğu'da yüzde 14,2 gerileme yaşandı" bilgisini verdi.
     Dünya Ticaret Örgütü verilerinin yılın ilk aylarında hemen hemen bütün ülkelerin ihracatında bozulmaya işaret ettiğini belirten Çağlayan, bazı ülkelerin ihracatı gerilerken, bazılarında ise artış hızının Türkiye'deki gibi azalmış durumda olduğunu kaydetti. Türkiye'nin "iyi performans göstermeye devam edenler arasında" bulunduğunu ifade eden Çağlayan, "Ama 2013'te önceki yıllardaki gibi yüksek ihracat artışları görülmeyeceğini, sadece Avrupa'da değil, Asya'da da talebin yavaşladığını" belirtti.
    
     -"Nisan ayında 78 il ihracat yaptı"-
    
     Bir taraftan mal ve hizmet ihracatını artırmak için çalışmalar yürütürken, bir taraftan da "ihracatı tabana yaymaya çalıştıklarını" vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Amacımız ihracatçı sayısını artırmak, Anadolu'daki illerimizin daha fazla ihracat yapmasını sağlamak ve en önemlisi alternatif destinasyonlara açılım sağlamak.
     Nisan ayında 78 ilimiz ihracat yapmışken bunların 15'i 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. 2013 yılı Nisan ayı ihracat performansımız iller itibarıyla incelendiğinde; en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz iller sıralamasında ilk 5'te İstanbul (5 milyar 154 milyon dolar), Bursa (1 milyar 125 milyon dolar), Kocaeli (1 milyar 46 milyon dolar), İzmir (730 milyon dolar) ve Ankara (566 milyon dolar) yer aldı."
    
     -"Dünyada 2013'te önceki yıllardaki gibi yüksek ihracat artışları görmeyeceğiz"-
    
     Dünyada 2013'te önceki yıllardaki gibi yüksek ihracat artışları görülmeyeceğini ifade eden Çağlayan, "Küresel talep 2013'te daha da zayıf bir artış gösterecek. Avrupa başta olmak üzere dış konjonktürdeki dalgalanma ihracatımızda bazı aylarda gerilemelere sebep olabilir. Sadece biz değil, neredeyse tüm ülkeler ihracat ve ithalatta bir gerileme dönemi içinde. Ancak biz yine de OVP hedefini yakalamak ve bunu geçmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz'' ifadesini kullandı.
     Açıklamasında, tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Hükümet olarak bu dönemde emek sahiplerine yapabileceğimiz en büyük hizmetin istihdam yaratmak olduğunu düşünüyorum. Biz Türkiye olarak son 4 yılda 5 milyon istihdam yarattık. Avrupa'da işsiz sayısı dün açıklanan verilerle 26,5 milyona ulaştı. Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 12,1 seviyesinde."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER