ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 11:13

Naksan’a World Star Dünya Ambalaj Ödülü

Naksana World Star Dünya Ambalaj Ödülü


Naksan Holding şirketlerinden Naksan Plastik, geliştirdiği ‘Shine Protect’ isimli yenilikçi ürünü ile ‘World Star Dünya Ambalaj Ödülü'nü aldı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Naksan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakıboğlu, “Çevreye saygısını kaybetmeden, sektöründeki yeniliklere her zaman öncülük eden Naksan Plastik’in, ARGE çalışmaları sonucunda geliştirdiği ‘Shine Protect’ isimli doğada yüzde 100 çözülebilen ürünü, önce ‘ASD Altın Ambalaj Ödülü'nü, ardından da dünya ambalaj sektöründeki en saygın ödüller arasında yer alan ‘Worldstar 2012Dünya Ambalaj Ödülü'nü kazandı." dedi.

Malzeme yapısı ile farklılık oluşturan yenilikçi ürünün ‘composed-shine’ film kullanılarak üretildiğini anlatan Nakıboğlu, “Ürünümüz özel baskı teknikleri ile görsel olarak zenginleştirilmiştir. Bu özel ürün nişasta bazlı malzeme yapısı itibariyle yüzde 100 doğada çözülebilmektedir. HD klişe kullanılarak yüzde 56 daha net ve canlı renklerin elde edildiği üründe, piyasada ilk defa uygulanan ve bakıldığı yöne göre parlak, fosforlu ve sedefli renkler sunan ‘sunshine’ mürekkep ve lak lar kullanılmıştır. Ürün doğada yüzde 100 çözünebildiği gibi, kullanılan mevcut PE malzeme ile aynı mekanik özelliklere sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Nakıboğlu, "Dünyadaki tüketicilerin, kullanılan ambalaj malzemelerinin ekolojik sisteme etkileri konusundaki duyarlılıkları son dönemlerde artmaya başladı. Plastik ambalajların önyargı ile doğa dostu olmamakla itham ediliyor. Plastikler aslında çevreye zarar vermeyen, üretim, işleme ve geri dönüşüm prosesleri sırasında en az enerji tüketen ve doğaya zararlı atıklar bırakmadan yok olabilen malzemelerdir'' diye konuştu. Plastik ambalajlara yöneltilen çevre kirliliğine yol açtığı görüşünün bir davranış sorunu olduğunu kaydeden Nakıboğlu, "Eğer çöplerimizi uygun şekilde toplar ve sınıflandırır, bireylerinin doğaya olan saygı bilinçlerini yükselterek atıklarımızı çevreye serbest şekilde atmalarını engelleyebilirsek bu dezavantaj ortadan kalkar.'' şeklinde konuştu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER