ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 21:10

MÜSİAD, Bosna Hersek'te faaliyetlere başlıyor

MÜSİAD, Bosna Hersekte faaliyetlere başlıyor


MÜSİAD, Bosna Hersek’teki faaliyetlerini BİGMEV şirketi üzerinden yürüteceğine dair karar aldı. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ve 30 kişilik heyetin Bosna Hersek ziyaretinde Saraybosna BİGMEV şirketi Başkanı Muzaffer Çilek ile birlikte iyi niyet sözleşmesi imzalandı

Bosna Hersek'te yüzlerce karlı projesi olduğunu bildiren BİGMEV başkanı Muzaffer Çilek, "MÜSİAD beş bin üyesi olan ve on beş bin şirketi barındıran büyük bir organizasyon. Bu kadar geniş bir topluluğun Bosna ile ilgilenmesi Bosna için büyük bir fırsattır. Bosna Hersekin sertifikalı ve kaliteli ihraç ürünleri var. Türk pazarına MÜSİAD ürünleri ile birlikte ihraç yapılabilir." şeklinde konuştu.

Çilek, MÜSİAD'dan beklentisinin uluslararası organizasyonlarda Bosna Hersek'i öne almaları ve üyelerine yatırım ve ticareti teşvik etmeleri olduğunu belirtti. Başkan Çilek, yatırım ve ticaret yaparken bütün ülkeyi ve şehirleri kapsıyan bir düşünce ile hareket etmek gerektiğini hatırlattı.

Türkiye'nin, Bosna Hersekte'ki yabancı yatırımlarda dokuzuncu sırada yeri aldığını vurgulayan MÜSİAD Başkanı Nail Olgun, "Anlaşmalar elbette önemli ama bizim asıl amacımız onları kağıtların üzerinden gerçek hayata geçirebilmemiz. İlerideki dönemde bu projeden güzel meyvelerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bosna Hersek'e baktığımız zaman, maalesef savaş sebebiyle düşen bir grafikten sonra, milli gelirin bugün tekrar artabildiğini görebiliriz. Onu da memnuniyetle izliyoruz. Zannediyorum bunda da rahmetli Aliya'nın 'geleceğimizi geçmişte aramayacağız' yaklaşımı önemli olmuş." şeklinde konuştu.

Başkan Olgun, MÜSİAD'ın Bosna'daki hedefinin, üyelerin ihracata, ithalata ve yatırıma teşvik edilmesi olduğunu kaydetti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER