ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 11:46

Murat Kekilli, olimpiyat çocuklarıyla

Murat Kekilli, olimpiyat çocuklarıyla


Şarkıcı Murat Kekilli, 11. Türkçe Olimpiyatları için dünyanın 180 ülkesinden Türkiye’ye gelen çocukların provalarını izledi. Provalar esnasında miniklerle yakından ilgilenen Kekilli, Arnavut Coni Yesku’nun ‘Kahrın da Hoş Lütfun da Hoş’ şarkısına eşlik etti.

Boğaziçi Fatih Koleji Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’ye gelen çocuklara kapılarını açtı. Kolejde konaklayan ve enstrüman sınıflarında çalışmalarını sürdüren 45 öğrenci, Murat Kekilli’nin ziyareti ile moral buldu. Sınıfa girip çalışmaları takip eden şarkıcı, minikleri dinledi, onlara taktik verdi.

Çocukların seslerinin iyi olduğunu belirten Kekilli, Türkçe Olimpiyatları’nın finalini merakla beklediğine işaret etti. Olimpiyatlar için Arnavutluk’tan gelen Coni Yesku’nun ‘Kahrın da Hoş Lütfun da Hoş’ şarkısını söylemesi sanatçıyı duygulandırdı. Kekilli, performansından ötürü Yesku’yu tebrik etti. Şarkıyı birlikte seslendirmeyi teklif eden Yesku’yu kırmayan Kekilli, dinleyenlere güzel dakikalar yaşattı. Düetten oldukça memnun kalan Murat Kekilli, “Tarifi mümkün olmayan duygular içindeyim, dünyanın bir ucundan gelmiş öğrenciler bizim dilimizi konuşuyor. Bizim şarkılarımızı söylüyor, bizimle düet yapıyor, bu ancak ayakta alkışlanır. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Coni Yesku “Arnavutluk’ta bu şarkıyı söylerken dua ediyordum. ‘İnşallah Türkiye’de bu sanatçıyla buluşuruz, beraber okuruz’ diye dua ediyordum. Dualarım kabul oldu.” diyerek duygularını dile getirdi. Yesku, bu duanın kabul olması için gece teheccüde kalkıp yine dua ettiğini anlattı. Kekilli ise çocuğun heyecanını yenmesi için espri yaparak “Gece kalktığında dua etmek istersen benim adım Murat oldu mu? Bana da dua et belli ki senin duaların kuvvetli ve kabul oluyor.” dedi.

Bosna’daki Türk okulundan gelen bir öğretmen de Murat Kekilli’nin şarkılarını öğrencileriyle beraber okuduklarını ve elinde videosunun bulunduğunu aktardı. Bu videoyu Kekilli’ye izletti. İzlerken oldukça duygulanan Kekilli “Bu gerçekten hem heyecan veriyor, hem duygulandırıyor hem de gururlandırıyor. Dünyanın bir ucunda çocuklar sizin şarkılarınızı söylüyor. Bu inanılmaz bir şey.” şeklinde konuştu. Bihaç’ta bulunan Unasana Koleji Türkçe öğretmeni Ali Aksit, görüntülerin 4 yıl önce sınıfça şarkıları söylerken çekildiğini belirterek “Hiç ummazdım böyle bir ortam oluşacağını. Çok mutlu oldum, o çocuklar şimdi mezun oldular ama okulun internet sitesine bu haberi koyarak haberdar olmalarını mümkün kılacağım.” dedi.

Pakistan’dan gelen Hazzik Ali ise Murat Kekilli ile röportaj talebinde bulundu. Talebi kabul eden Kekilli, Hazzik Ali’nin sorularını cevapladı. Hazzik PakTürk Koleji lise 2. Sınıf öğrencisi ve 5 dili ana dili gibi konuşuyor. Oldukça zeki ve girişken bir yapıya sahip olan Ali geçen sene olimpiyatlarda Dünya ikincisi olmuş bu sene de Türkçe’yi akıcı bir dille konuştuğu için törenlerde sunuculuk görevi ve davetlilerle röportajlar yapma görevi verilmiş. Bu görevinin coşkusu ile ilk röportajını Murat Kekilli ile yapan Ali oldukça heyecanlıydı. Hazzik ilk olarak dünya çocuklarının kendisiyle Türkçe konuşmasını ve şarkılarını söylemesi karşısında duygularını neler hissettiklerini sordu. Kekilli, ise bunun Türkiye adına çok gurur verici olduğunu ve herkesin desteklemesi gereken bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER