ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:05

Muğla Turizm Konseyi Alman pazarında

Muğla Turizm Konseyi Alman pazarında


Muğla Turizm Konseyi, Almanya'dan gelen sektör temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Online uçuş, otel ve paket tur sorgulama imkanı sağlayan Almanya'da hizmet veren Türk firması Airtuerk'in ve tur operatörü Schaunisland Reisen'in yetkilileri toplantıda sunum yaptı. Muğla Valisi Fatih Şahin, konuyla ilgili açıklamasında, "Hep birlikte bulunduğumuz yerden daha iyi yerlere gelmek için çaba sarf ediyoruz. Önümüzdeki yılı ve bundan sonraki dönemleri planlayıp daha çok çalışmamız gerekiyor. Özellikle İngiliz pazarındaki azalmanın etkisini en aza indirmek için alternatif pazarlarda yer almamız önemli bir husus. O yüzden Almanya pazarı bizim için çok önemli." dedi.

Airtuerk Satış Müdürü Emre Karakaş, toplantıdaki sunumunda Almanya'da Türkiye pazarını satan altı ülkeden bin 100 acentenin Airtuerk sistemini kullandığını ve buradan satış yaptığını söyledi. Karakaş, seyahat acentelerinde çalışan satış temsilcilerinin müşteriyi etkileme konusunda çok iyi olduğunu, bin 100 acentenin arasında 1 milyon euro üzerinde satış yapan yaklaşık 42 tane bulunduğunu ifade etti. "Top sailer" olarak adlandırılan bu acentelerin Muğla'ya çekilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Karakaş, "Satışı yapan ve müşteriyle birebir iletişime geçen satış temsilcilerinin Muğla bölgesine getirilmesi lazım. Acentede çalışan kişiler, Türkiye pazarındaki destinasyonları satıyor ve seyahat bürosunda yolcuyu birebir yönlendiriyor. Bir yolcuyu Dalaman'a gelmesi için ikna etmek, satış temsilcisinin elindedir. Bu acentelere yönelik info tur yapılabilir ve buralar tanıtabilir. Yolcu, paket turda kararsız oluyor. Bu noktada satış temsilcisinin müşteriyi etkileme oranı yüzde 90. İyi bir tanıtımla Almanya'da çok avantajlı hale gelebilirsiniz." şeklinde konuştu.

Schaunisland Reisen yetkilisi Adnan Eken ise Alman tur operatörü olarak Türkiye'ye çok değer verdiklerini söyledi. Türkiye'ye yoğun talep olduğunu, bunun Muğla'ya yönlendirilebileceğini belirten Eken, turizmde pazarlama ve reklam konusunda şu bilgileri verdi: "Ürünü üretmek değil, pazarlamak çok daha önemli. Bu bölgeye gelecek Alman müşteri farklı. Müşterilerin yüzde 20'si kaliteye göre tercih yapıyor. Dijital, online ve sosyal medyada reklam yapıyoruz. Geleneksel medya, Almanya'da popülerliğini yitirdi. Toplum değişiyor, müşteri gençleşiyor."

Toplantıya kültür ve turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Frankfurt Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hüseyin Gazi Coşan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Airtuerk ve Schaunisland Reisen yetkilileri, FETAB, GETOB, TURSAB, BODER, Muğla sanayi ve ticaret odaları, Deniz Ticaret Odası, Dalaman ATM Dış Hatlar Genel Müdürlüğü, Milas-Bodrum Havalimanı Terminal İşletme Müdürlüğü ve ilin turizm sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER