ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 14:30

Moskova'daki halin kapatılması ihracatçıları endişelendirdi


Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’den Rusya Federasyonu’na yapılan yaş meyve sebze ihraç ürünlerinin Moskova’daki Pokrovskaya meyve sebze halinin Belediye tarafından kapatılmasının sektöre şok etkisi yaptığını belirtti.

Gürdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birçok ihracatçının işyeri ve dağıtım depolarının bulunduğu Pokrovskaya Hali'nin ani bir kararla Moskova Belediyesince kapatılmasının, narenciye sezonunun başlangıcında sektör ihracatını büyük oranda olumsuz etkileyeceği ifade etti. Kısa vadede dağıtım yeri olarak kullanılan sebze halinin alternatifinin olmamasının ihracatçıları büyük endişeye sevk ettiğini dile getiren Gürdoğan, “Ülkemizin en önemli ihraç pazarlarından olan Rusya Federasyonu piyasasında uzun uğraşlar ve emekler sonucu elde ettiğimiz pazar payımızın korunabilmesi açısından acil olarak, Türk ihracatçılarımıza ait bir lojistik deposunun kurulması gerekmekte. Türk imajını en üst düzeyde yansıtacak modern bir dağıtım deposunun oluşturulması ile yaş meyve sektöründe yakaladığımız pazar payımızı koruyabiliriz, aksi takdirde sektör ihracatının büyük sekteye uğrayacağı ihracatçılarımız tarafından da çok iyi biliniyor. Gelişmiş bir çok ülkenin ihracata destek amacıyla stratejik gördüğü ülke pazarlarında ihracatçılarına modern depolar, lojistik merkezler oluşturarak faaliyete geçirdiği dikkate alındığında, ülke olarak bizim de bu pazarlama konseptine uygun modelleri hızlı bir şekilde faaliyete geçirmemiz büyük önem ihtiva etmektedir.” dedi.

Yaşanan bu ani gelişmeden dolayı ihracatçıların büyük bir endişe içinde bulunduğunu söyleyen DKİB Başkanı Gürdoğan, “Sorunun hızlı çözümü noktasında yetkililerden yardım beklemekte ve hızlı bir şekilde Moskova’da Türk ihracatçılarına ait bir dağıtım deposu, lojistik merkezin faaliyete geçirilmesini talep etmektedir. Gerekirse yap-işlet-devret modeliyle yapılabilecek modern bir soğuk hava depolu dağıtım deposu/lojistik merkez için ihracatçılarımız kendilerine güvenceli ve garantili bir yer tahsis edilmesi halinde, hızlı bir şekilde yatırıma başlayabileceklerini de ifade etmektedir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER