ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 00:24

Moody's Türkiye'nin kredi notunu yükseltti!

Moodys Türkiyenin kredi notunu yükseltti!

Moody's Türkiye'nin kredi notunu BAA3'e yükseltti.


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu, "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinin yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karar olduğunu bildirdi.

Babacan, Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu artırmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükselttiğini kaydeden Babacan, böylece Türkiye'nin ülke kredi notunun, Fitch'in ardından Moody's tarafından da "yatırım" seviyesine (investment grade) yükseltildiğini ifade etti.

Babacan, 2011 yılının ikinci yarısından itibaren uygulamakta oldukları politikalar sonucunda cari işlemler açığının önemli ölçüde azalmış olmasının, iç ve dış talep arasındaki dengeleme sürecinde elde edilen başarının, kamu maliyesindeki güçlü konum ile özellikle yurt içi tasarrufları artırmaya, enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya ve rekabet gücünü yükseltmeye yönelik olarak son dönemde atılan yapısal adımların, birçok ülkenin kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda bu neticenin elde edilmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekti.

"BASİRETLİ, GERÇEKÇİ VE TUTARLI POLİTİKALARIN SONUCU"

Babacan, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun son taksidini 14 Mayıs 2013 itibariyle ödediğini ve 19 yıl sonra ilk defa IMF ile borçsuz bir döneme adım atıldığını anımsattı. Babacan, şunları kaydetti:

"Benzer şekilde tam 19 yıl sonra, kredi notumuz iki kuruluş tarafından yatırım seviyesine yükseltilmiştir. Kuşkusuz bu gelişmeler bir tesadüf değil; son 10 yılda izlenen basiretli, gerçekçi ve tutarlı politikaların kararlılıkla uygulanmasının bir sonucudur.

Ülke kredi notumuzun iki kuruluş tarafından yatırım seviyesine yükseltilmiş olmasının anlamı büyüktür. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun ikisi tarafından yatırım seviyesinde değerlendirilmemizle artık ülkemiz tam anlamıyla yatırım seviyesine sahip (full investment grade) bir ülke olarak görülecektir. Böylece daha önce kredi notu nedeniyle ülkemiz varlıklarına yatırım yapamayan bazı uluslararası kurumsal yatırımcıların, yatırımlarını ülkemize yönlendirmelerinin önünde teknik bir engel kalmamış olacaktır.

Diğer taraftan, alınan bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır. Türkiye'nin kredi notunun bu seviyeye ulaşmasının sadece kamunun değil, özel sektör kuruluşlarımızın da finansmana erişimini olumlu etkilemesini bekliyoruz."

"BU NOT ÜLKEMİZİN BÜYÜMESİNE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin, "Bu not, Hazine'mizin ve şirketlerimizin uluslararası finansmana erişimini artıracak, borçlanma yükünü azaltacak ve ülkemizin uzun vadeli büyümesine olumlu katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, Moody's'in, Türkiye'nin notunu yükseltmesini değerlendirdi.

Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu uzun süredir hak etmiş olduğu "yatırım yapılabilir" seviyesine yükselttiğini ifade eden Şimşek, böylelikle ikinci yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunun alındığını belirtti. Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu ülkemize uzun vadeli yatırım girişlerini hızlandıracak bir adımdır. Bu not, Hazine'mizin ve şirketlerimizin uluslararası finansmana erişimini artıracak, borçlanma yükünü azaltacak ve ülkemizin uzun vadeli büyümesine olumlu katkı sağlayacaktır. İkinci yatırım yapılabilir seviyedeki not, sermaye girişlerindeki oynaklığı da azaltacaktır."

Bu arada, son iki not artışı da Bakan Şimşek'in Londra'da yatırımcılarla görüşmeleri sırasında gerçekleşti.

ÇAĞLAYAN, KREDİ NOTUNUN YÜKSELMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moody-s'in Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Türkiye gerek iktisaden gerek siyaseten bu ve hatta bunun daha üstündeki bir notu zaten hakkediyordu. Bu anlamda, bu açıklamayı hakkımızın gecikmiş teslimi olarak görüyorum" ifadesini kullandı.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu Baa3'e yükseltmesini değerlendirdi.

"Türkiye gerek iktisaden gerek siyaseten bu ve hatta bunun daha üstündeki bir notu zaten hakkediyordu. Bu anlamda, bu açıklamayı hakkımızın gecikmiş teslimi olarak görüyorum" ifadesini kullanan Çağlayan, üç büyük derecelendirme kuruluşunun ikisinin Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çıkardığına dikkati çekti.

Çağlayan, bundan sonra gerek doğrudan yatırım anlamında gerek portföy yatırımı anlamında daha büyük yatırımlar beklediklerini kaydederek, Merkez Bankasının bunun Türk Lirası üzerinde yaratacağı baskılara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Moody's'in bundan önceki not artışını yaptığı 20 Haziran 2012'de "cari açıkta yapısal iyileşmeye, döviz rezervlerinde artışa ya da özel sektör yabancı borçlarında azalmaya dönük ilerlemeler sağlanırsa, not artışı yapılabileceğini" açıkladığını ifade eden Çağlayan, son bir yıl içinde bunların hepsinde ilerleme sağladıklarının altını çizdi.

NOT ARTIŞININ TEMEL TAŞI
    
Çağlayan, geçen yıl mal ve hizmet ihracatında 23 milyar dolara yakın artışın, cari açıktaki gerilemenin neredeyse tamamını gerçekleştirmiş olmasının, Türkiye ekonomisi için bir başarı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu, not artışının temel taşıdır. 152,5 milyar dolar ile rekor kıran mal, 44 milyar dolar ile rekor kıran hizmet ihracatımız ile 2012'de cari açığımızı azaltıp, büyümemizi gerçekleştirebildik. Bundan sonra yabancı para cinsinden borçlanma faizleri düşecek ve borçlanma imkanı artacak. Bu şirketlerimiz için bir fırsat ama bu fırsatı akıllıca değerlendirmek de yine şirketlerimizin bir görevi. Bu iyileşmenin cari açığımızı olumsuz etkilemesine, şirketlerimizin döviz pozisyonlarını olumsuz etkilememesine dikkat etmeliyiz."

Çağlayan, Türkiye'nin daha yüksek kredi notlarını hak ettiğine dikkati çekti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER