ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 16:56

Moody’s Güney Kıbrıs’ı uyardı


Avrupa Birliği (AB) Denetim Mekanizması'na bağlı Troyka heyetini Güney Kıbrıs'la memorandum imzalayabilmesi için Rum hükümetinin karşı çıktığı pek çok ekonomik tedbirleri yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

AB’nin, Güney Kıbrıs’ın ekonomik çıkmazdan kurtulması için ihtiyaç duyduğu kredinin sanılandan daha çok, 20-25 milyar Euro olduğu düşüncesini taşıdığı belirtiliyor. Rum Fileleftheros gazetesi, Troyka’nın özellikle Rum hükümetinin Sosyal Sigortalar Kurumu’na olan ve 7 milyar Euro’yu bulan borcunun silinmesi ve devletin kuruma yaptığı katkının kaldırılmasında ısrarcı olduğunu yazdı.

Rum hükümetinin, devletin Aralık ayı ödemelerini karşılamak için başka kaynaklardan para arayışında olduğunu da belirten gazete, bu bağlamda hükümetin köşeye sıkıştığını ve Troyka'nın taleplerini kabul etme baskısı altında olduğunu vurguladı.

MOODY’S UYARDI

Rum ekonomisi konusunda bir diğer uyarı da uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu “Moody’s” tarafından yapıldı.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Moody’s, Güney Kıbrıs’ın Troyka’yla müzakerelerinin çok ağır ilerlediği ve sonucunun belirsiz olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs’ın notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER