ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 20:21

MODEF EXPO 2013 açıldı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "2002 yılında Fransa'ya yaptığımız ihracat 2,2 milyar dolar. Rusya'ya yaptığımız ihracat ise 1,2 milyar dolar. Oysa bugün şükürler olsun ki sadece mobilya sektöründe bizim yaptığımız ihracat tam anlamıyla 1,9 milyar dolar seviyesine gelmiş" dedi.
Soylu, İnegöl Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen MODEF EXPO 2013 Fuarı'nı açtı.
Açılışta konuşan Soylu, bir sandalyenin, bir koltuğun hayal etmeden çizilemeyeceğini, şehirlerin de hayal etmeden yönetilemeyeceğini söyledi.
Türkiye'nin geçmiş yıllardaki ihracat rakamlarına işaret eden Soylu, şöyle konuştu:
"2002 yılında Fransa'ya yaptığımız ihracat 2,2 milyar dolar. Rusya'ya yaptığımız ihracat ise 1,2 milyar dolar. Oysa bugün şükürler olsun ki sadece mobilya sektöründe bizim yaptığımız ihracat tam anlamıyla 1,9 milyar dolar seviyesine gelmiş. Eğer biz 2023 yılında dünyada 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılaya ulaşacak ve dünyanın 10 büyük devinden biri olma konusundaki iddiamızı sürdüreceksek mobilya sektörünü ayrı bırakmamız mümkün değil. Bugün o ihracatımızı 10 milyar dolara, bugün 9 milyar dolarlık o iç üretim ve iç ticaret haddimizi mobilya sektöründe ise 25 milyar dolara taşıma zorunluluğumuz var.
Bu hedef benim temsilinde bulunduğum AK Parti'nin bir hedefi değildir. Bu hedef bir taraftan Cumhuriyet Halk Partisi'nin, bir taraftan Milliyetçi Hareket Partisi'nin, bir taraftan bu memlekette yaşayan 76 milyonun ve bu memleketin bütün unsurlarının, özellikle Türkiye'nin temel dinamiği olan gördüğümüz özel sektörün en temel hedeflerinden biridir."
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç ise Türkiye'nin mobilya ihracatının yüzde 13'lük artışla, 1 milyar 39 milyon dolardan, 1 milyar 79 milyon dolara çıktığını kaydetti.
Güleç, Türkiye'nin son 10 yılda muazzam bir dönüşüm yaşadığını ve bu dönüşüm her alanda kendini gösterdiğini belirtti.
Mobilya sektörünün 2003 yılından bu yana 3 kat arttığına değinen Güleç, şunları söyledi:
"Geçen sene Türkiye mobilya sektörü ihracat sıralamasında 6 basamak birden yükselerek, 21. sıradan 15. sıraya yükseldi. Bu aslında mobilyacılarımızın başarısı, Türkiye'nin başarısı. Hepsini tebrik ediyorum. Mobilya sektörü olarak dedik ki; 'Dünya 5.si olacağız.' 2023 bizim için çok önemli. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü. Rasyonel temellerin hepsi hazır. Türkiye'nin her yerinde mobilya üreterek, özellikle İnegöl gibi bölgelerdeki tasarımı ön plana çıkarıp, Dünya 5'incisi olacağız. Bunu hep beraber göreceğiz."
Süleyman Soylu ve beraberindekiler daha sonra fuarı gezdi. MODEF EXPO 2013 Fuarı, 9 Kasım'a kadar açık kalacak.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER