ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:35

Microsoft'a 561 milyon avro ceza


 AB Komisyonu, taahhütte bulunmasına rağmen internet tarayıcılarına adil rekabet şansı tanımadığı gerekçesiyle Microsoft'a 561 milyon avro para cezası verdi.
    
Komisyon'dan yapılan açıklamada, Microsoft'un ''Windows 7 Service Pack 1'' işletim sistemiyle Mayıs 2011 ve Temmuz 2012 tarihleri arasında Avrupalı 15 milyon kullanıcıya internet tarayıcılarını seçme hakkı tanımadığı ve bu gerçeğin şirket tarafından da kabul edildiği hatırlatıldı.
    
Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Joaquin Almunia, Microsoft'un daha önceki bir soruşturmada verdiği taahhüde rağmen yaptığı bu ciddi ihlali cezalandırmak zorunda kaldıklarını söyledi.
    
Microsoft'tan yapılan açıklamada ise teknik sorunlardan kaynaklanan ihlal kabullenilerek, ''Bu soruna neden olan teknik hatayla ilgili tüm sorumluluğu aldık ve özür diledik'' denildi.
    
Microsoft, kendi internet tarayıcısı ''Internet Explorer'' lehine durum yaratan hatanın tekrarlamaması için her türlü önlemi almaya devam edeceğini vurguladı.
    
AB Komisyonu, rakip yazılımların Windows işletim sistemiyle uyumlu çalışmasını engellediği gerekçesiyle daha önceki bir soruşturmada Microsoft'a ilk olarak 2004 yılında 497 milyon avro para cezası vermiş ve bu rakam 2008 yılında 860 milyon olarak kesinleşmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER