ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 22:41

Michelin ile Euromaster işbirliği


Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, ''Michelin Grup olarak, 2011 yılından 2020 yılına kadar dünyada yüzde 50 oranında büyümek istiyoruz'' dedi.
    
Giuliani, Michelin ile Euromaster arasındaki işbirliğine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada aşağı yukarı 6 lastikten birinin Michelin lastiği olduğunu belirterek, değişik 69 fabrikada bu lastiklerin üretildiğini, bu fabrikaların 18 değişik ülkede bulunduğunu ve lastiklerin dünyada 170'den fazla ülkede satıldığını kaydetti.
    
Michelin Grubu'nun dünyada 115 bin çalışanının bulunduğunu dile getiren Giuliani, şunları söyledi:
    
''Grup üretim hatları, ürün gruplarına göre organize olmuş durumdadır. Ürünler ve müşterilerin taleplerin birbirinden farklıdır. 2011 yılında grubun net satışları 20 milyar avroyu geçmiş durumdadır. Daha da önemlisi bu cironun yüzde 4'ü tüm dünyadaki Ar-Ge çalışmalarına ayrılmaktadır. Bunun sebebi şu; inovasyon her zaman Michelin önemli bir faktör olmuştur. Değişik ürün markalarımız portföyümüzün içinde yer alıyor. Değişik dağıtım markaları da bulunuyor. Bunların hepsi müşteriler için kaliteli hizmet anlamına gelmektedir. Bütün bu inovasyon markalarıyla Michelin stratejisi son derece net. Michelin Grup olarak, 2015 yılına kadar dünya çapında yüzde 25 büyüme kaydetmek, 2011 yılından 2020 yılına kadar dünyada yüzde 50 oranında büyümek istiyoruz.''
    
     ''Hızlı gelişen ülkelerde yüzde 25'ten fazla büyümek istiyoruz''
    
Giuliani, dünyada bazı ülkelerde bu oranda büyüme kaydedemeyeceklerini belirterek, şunları ifade etti:
    
''Batı Avrupa'daki durumun farkındasınızdır. Diğer taraftan dünyanın bazı pazarları çok iyi büyüme kaydetmektedir. Bu ülkelerde yüzde 25'ten fazla büyüme kaydetmek istiyoruz. Bunlar Çin, Hindistan, Türkiye ve Brezilya gibi pazarlardır. Michelin dünyanın her yanında çok iyi tanınan, Fransa, İtalya gibi ülkelerde çok büyük bir markadır. Tüketicilerin zihniyeti açısından da çok büyük bir marka olan Michelin, Türkiye'de de Avrupa'daki olgun pazarlar kadar biliniyor, tercih ediliyor. Bu benim için çok güzel bir sürpriz olmuştu. Birçok üretim hattında dünyada pazar lideri olan Michelin'in her türlü araç için lastik üretiyor. Bu, bisiklet lastiği de uzay mekiği lastiği de olabilir. Michelin insanlar ve diğer malların daha iyi hareket etmesi için ne gerekiyorsa onu üretme taahhüdünde bulunmuştur.''
    
Giuliani, Türkiye'de bugün 400'den fazla uzman satış noktalarının bulunduğunu ifade ederek, ''Türk sürücüleri neredeyse Türkiye'nin her yerinde Michelin lastiği bulabilmektedir. Marka değeri açısından bir numarada bulunuyor. Son 5 yılda Türkiye pazarında pazarın kendisinden daha hızlı büyüme kaydetmekteyiz. Türkiye son derece dinamik bir pazar'' diye konuştu.
    
Birçok şirketin böyle bir pazara ihtiyaç duyduğunu anlatan Giuliani, şunları aktardı:
    
''Michelin Grubu 8 coğrafi bölge olarak organize edilmiştir. 3 yıl önce Michelin Grubu Türkiye'yi Avrupa coğrafyasında kabul etmeye karar verdi. Michelin Türkiye, 2009 yılından bu yana Avrupa'daki en kullanışlı en iyi enstrümanlara sahip. Bugün teknolojinin getirdiği nokta Avrupa'da neyse bu aynen Michelin Türkiye'de de bulunuyor. Avrupa coğrafi bölgesinde Türkiye kamyon ve otobüs lastiklerinin değişiminde bu bölgede birinci sırada yer alıyor. Binek otomobiller açısından bakıldığında Türkiye 6 numarada yer alıyor. Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Fransa gibi pazarlardan sonra 6. sırada gelmektedir. Türkiye büyümekte, diğer ülkelerin birkaçı istikrarlı, birkaçı da pazar açısından değer kaybetmektedir.''
    
Türkiye pazarının gittikçe daha fazla rekabet edilebilir bir pazar haline geldiğini belirten Giuliani, ''Bu yeni internet nesli dediğimiz, 'Türkiye'de 32 milyon Facebook sahibi, bunlar gittikçe daha da talepkar olacaklar' dedik. Bayilerimize 'siz pazarda kazanan olmak istiyorsanız, biz de kazanan olmak istiyorsak ilk olarak büyüme hedefimizi başarmamız lazım' dedik. Bunu da Türkiye'deki en profesyonel ağ ile yapacağız'' şeklinde konuştu.
    
Kış lastiği zorunluluğuna ilişkin soruya Giuliani, ''Bu kanunun doğru uygulanması ile ilgili çalışma yapıldı. Ama mesela 'Antalya'da kış lastiği zorunlu tutulacak mı, sadece ticari mi, yoksa özel araçlar dahil olacak mı-' gibi şeyler belli değil. Ama kış lastiklerin kullanılması konusunda yetkili mercilere yardımcı olmaya tamamen hazırız'' diye konuştu.
    
''Satışlarda artış meydana gelir mi-'' sorusuna da Giuliani, ''Evet bayilerimiz geçen yıla oranla çok daha fazla talep aldılar. Buna hususi araçların sahipleri de dahildir. Ancak bunun sadece kanunun kafa karıştırdığından olduğunu zannetmiyorum. Geçen yıl Türkiye'de çok karlı bir kış geçirdik. Kış lastiği kullanmayan sürücü sorun yaşadı. Kanun gerekli kılsın, kılmasın kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Yani nasıl kışın sandalet, yazın çizme giymiyorsak bunu araçlara da uygulamalıyız. Şakanın da ötesinde güvenlik meselesi, hem lastikler de dinlenmiş oluyor. Bulunurluk açısından kış lastiklerinde hazırlanmamız lazım. Pazar trendlerini tahmin etmek çok kolay değil. Biz yolda güvenliği iyileştiren her şeye varız'' şeklinde konuştu.
    
''Michelin kendi markasını Euromaster'a mı dahil etmeye çalışıyor-'' sorusuna Giuliani, ''Michelin kontrat adetini her yıl artırıyor. Hedef bütün bayileri Euromaster'a geçirmek değil. Eğer mevcut bir bayimiz 'ben geçmek istemiyorum' derse bayimiz olarak kalmaya devam ediyor. Bunların bazıları da Euromaster'a geçmek için gerekli kriterleri karşılayamıyorlar'' diye kouştu.
    
Giuliani, gelecek 7 yıl içinde Çin, Hindistan, Rusya, Türkiye gibi ülkelerin ne kadar araç satacağına ilişkin rakamların kendilerinde bulunduğunu belirterek, bunun lastik pazarı için de öngörülebilirliği kolaylaştırdığını söyledi.
    
     ''2013 yılı sonuna kadar da 300 franchise servis noktası''
    
Euromaster Türkiye Genel Müdürü Eric Saignol da franchise sistemine katılan Michelin bayilerine özel çalışma, satış metodları ve cazip servis konseptleri anlamında büyük katkı sağlayacaklarını belirterek, Euromaster'ın faaliyet gösterdiği pazarlarda tüm ürün gruplarında müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini doğru analiz ettiğini ve uyguladığını kaydetti.     

Saignol, Euromaster'ın Türkiye pazarına 3 pilot franchise servis noktası ile girdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
    
''Euromaster, Michelin'in yüzde 100 iştirakidir. Bu yıl sonuna kadar 200, 2013 yılı sonuna kadar da 300 franchise servis noktasına ulaşmayı öngörüyoruz. Türkiye, barındırdığı potansiyel ile Avrupa'nın önde gelen pazarları arasında yer alıyor. Euromaster, Avrupa genelinde 17 ülkede 2 bini aşkın servis noktasında tüketicilere özel, farklı ve değer yaratan hizmetler sunuyor. Türkiye lastik pazarı da bizim için önemli bir pazar. Hedefimiz Türk sürücülere ve kurumsal müşterilerimize hızlı, pratik ve kaliteli lastik bakım ve hafif araç bakımı hizmetleri sunmak.''
    
Euromaster'ın lastik bakımı ve hafif araç bakımı hizmetinde Avrupa'nın öncü şirketi olduğunu anlatan Saignol, Euromaster'ın yaklaşık 11 bin kişilik uzman kadrosuyla 2011 yılında 500 bin müşteriye hizmet verdiğini söyledi.
    
     Hedef, Türkiye'de bir numara olmak
    
Saignol, ''Avrupa'nın önde gelen lastik pazarlarından Türkiye'de uluslararası alanda kazandığımız bilgi birikimi, deneyim ve uzmanlıkla sektöre ve rekabete yeni bir soluk getireceğiz. Hedefimiz Türkiye'nin bir numaralı lastik ve hafif araç bakımı ağı olmak'' dedi.
    
Euromaster'ın 2011 yılında 1,8 milyar avro gelir elde ettiğini belirten Saignol, ''2012 yılı sonuna kadar Euromaster franchise olarak Türkiye, Avrupa'da bir numaraya yerleşecek. Orta vadede lastik servis açısından Türkiye'de bir numaraya yerleşmektir. İkinci orta vadede müşteri memnuniyetinde birinci sırada olmak istiyoruz. Üçüncü orta vade hedef ise franchise memnuniyetinde birinci sırada olmaktır'' diye konuştu.
    
Motosiklet lastiklerine ilişkin soruya Saignol, ''Motosiklet, Türkiye'de geliştirebileceğimiz bir alan ama 2013 ve 2014 için söz veremeyeceğim'' dedi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER