ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 14:06

MİAD 51. Aylık Toplantısı


 Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Özellikle büyük sermaye gruplarına seslenmek istiyorum; zahmetsiz yatırımlar olabilir, ama bir taraftan da Ar-Ge'ye yatırım yapalım. Büyükler Ar-Ge'ye yatırım yapmazsa, KOBİ'ler de yapmaz'' dedi.
     Bakan Yılmaz, Malatyalı İşadamları Derneği'nin (MİAD) 51. Aylık Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, daha önce enflasyonun Türkiye'nin kaderi gibi olduğunu, son dönemlerde belli bir patikaya indiğini belirterek, gelecek dönemde de yüzde 5-6'lar civarında devam etmesini beklediklerini kaydetti.
     Vatandaştan topladıkları vergileri faize ödemediklerini söyleyen Yılmaz, ''Faizlerde de çok şükür tek hanelere gelmiş durumdayız. Türkiye'de artık bu mesele büyük oranda çözülmüş durumda'' diye konuştu.
     Bir hükümetin, vatandaşın memnuniyetini ölçmesinin cesaret istediğini dile getiren Yılmaz, ''En büyük memnuniyet asayiş hizmetlerindendir. İkinci sırada sağlık hizmetlerinde memnuniyet var. Ulaştırma da üçüncü sırada yer alıyor'' bilgisini verdi.
     Vatandaş memnuniyetinde yüzde 40'ın altında olunan tek bir alan olduğunu anlatan Yılmaz, şunları söyledi:
     ''O da adalet hizmetleridir. Maalesef yeterince yükseltemedik. Hakim, savcı alımına dahi engeller çıkarıldı. Şimdi önemli reformlar yapıyoruz. Hukuk ekonominin alt yapısını oluşturuyor. Belirsizliğin olduğu bir yerde ekonomi gelişmez. Belirsizliğin özellikle hukuktan kaynaklanmaması gerekiyor. Bir adaya gitseniz yanınıza ne alırsınız- diye soruluyor ya; kalkınma için 'eğitim, teknoloji ve adalet' derim. Bu üç unsur, kritik unsurlardır. Adalette çok güzel çalışmalar yaptık, ama içini biraz daha doldurmamız lazım. Yeni Anayasa çalışmaları da bu açıdan çok önemli. Türkiye'nin eski hukuk düzenini bırakıp evrensel standartlarda kendini geliştirmesi gerekiyor.''
     Türkiye'nin, Küresel Rekabet Endeksi'nde 43. sıraya yükseldiğini anımsatan Yılmaz, yüksek öğretim ve mesleki eğitimde arzu edilen yerde olunmadığını belirtti.
    
     -Bugünkü dünyanın kalkınma anahtarı...-
    
     Yılmaz, bazen eleştirilerde ''Türkiye'de rakamlar büyüdü, ama fiziki olarak bunu göremiyoruz'' diyenlerin olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
     ''Ham çelik üretimimiz 16,5 milyon tondan 36 milyon tona çıkmış, konut üretimimiz çok ciddi yükselmiş, motorlu taşıtlar üretimi 347 bin adetten 1 milyon 73 bine yükselmiş, buzdolabı, bulaşık makinesinde üretim artmış. Cep telefonu abone sayısı 28 milyondan 68 milyona çıkmış. İnternet abone sayısı 2002'de 18 bin küsurmuş, geçen yıl 20 milyonu aşmış. Demek ki Türkiye, birçok şeyin değiştiği bir ülke. Fakat üretimde ve ihracatta yüksek teknolojinin içeriği konusunda yeterli düzeyde değiliz. Ara mallarını daha fazla üretmemiz gerekiyor.
     Donanımlı, nitelikli insan sayımızı arttırmak durumundayız. Geçmişte hep şikayet ederdik beyin göçünden. Öyle bir oluşturmalıyız ki, insanımız dışarıya gitmemeli, aksine dışarıdan bize gelmeli. Kaliteli insanı ve sermayeyi cezbeden ülkeler kalkınır. Bugünkü dünyanın kalkınma anahtarı budur. Bunun için de makro ekonomik istikrar ve sosyal dengeleri gözeteceksiniz. Demokrasi ve hukuk düzenini gözeteceksiniz. İfade hürriyeti sadece demokrasi açısından önemli değil, ekonomik kalkınma için de önemli. İnsan odaklı baktığınızda çok boyutlu olarak bakmak zorundasınız.''
    
     -''10. Kalkınma Planı'nda sona gelindi''-
    
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine de değinen Yılmaz, ''2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Kalkınma Planı hazırlıkları planda sonlara gelmiş durumdayız. 15 Mayıs 2013'te planın TBMM'nin takdirine sunacağız'' dedi.
     Yılmaz, Ar-Ge'ye verdikleri ödenek ve çeşitli destekleri anlatarak, ''Ar-Ge altyapılarına verdiğimiz ödeneği 17 kat arttırdık. Bu merkezler olmadan projeler olmuyor. Bu alt yapıları Türkiye'nin dört bir yanında kuruyoruz. Buradan bütün iş adamlarımıza seslenmek istiyorum; lütfen, bu araştırma alt yapılarını kullanın. Bunu biz sadece bilim-eğitim için kurmadık. Türkiye'nin dört bir yanına araştırma merkezlerini kurarken, üniversite-sanayi işbirliğiyle katma değere dönüşür diye kurduk. Özellikle büyük sermaye gruplarına seslenmek istiyorum; zahmetsiz yatırımlar olabilir, ama bir taraftan da Ar-Ge'ye yatırım yapalım. Büyükler Ar-Ge'ye yatırım yapmazsa, KOBİ'ler de yapmaz. Biraz zahmetli olabilir ama emin olun bütün yatırımlardan daha fazla geri dönüş sağlar'' şeklinde konuştu.
     DAP, DOKAP, KOP Bölge Kalkınma İdareleri Eylem Planlarının önemine dikkati çeken Yılmaz, ''Geçen yıl enerji ithalatımız sadece 60 milyar dolarlık oldu. enerji ithal eden bir ülke olmasaydık 10 milyar dolardan daha fazla cari fazla veren bir ülke olacaktık'' dedi.
     Yılmaz, işsizliğin sıfırlandığı herhangi bir ülke olmadığını belirterek, ''Bunun bir kısmı yapısal işsizlik. Önemli olan çok yüksek olmamasıdır. İşsizliği yüzde 5'lere indirebilirsek çok büyük bir başarıdır'' değerlendirmesini yaptı.
    
     -İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu-
    
     İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, sürdürülebilir olan her gayretin özel takdiri hak ettiğini vurgulayarak, ''Kalkınmanın temeli üretim. Sanayi üretim sektörü kalkınmamızda temel araçtır. Gerek İstanbul'da gerek dünyanın önemli yerlerinde üretim yaparken iş adamlarımızı görüyoruz, Malatyalı iş adamlarımızı takdir ediyorum. Buraya gelmişken, Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ı da rahmetle anmak istiyorum'' diye konuştu.
     Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş da ''2023 hedefimiz doğrultusunda neler yapacağımız üzerinde durmaktayız. Şirketler arasındaki kümeleşme çalışmalarından faydalanmanızı rica ediyorum. Kalkınmayı sadece ekonomik büyüme olarak görmüyoruz. Kalkınmada adil paylaşım ve özgürlüğü beraberinde getirdiği her şeyi destekliyoruz'' dedi.
     Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz'a günün anısına hediye takdim edildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER