ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 11:45

Meyvelerin dayanıklılık süresini artırıp ihraç ediyor

Meyvelerin dayanıklılık süresini artırıp ihraç ediyor


Türkiye’nin en büyük meyve ihracatçılarından Alara Fidancılık, ihraç ettiği meyve sebzelerin dayanıklılık süresini yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile artırıyor. Erik çeşitlerinden 90 gün, kayısı da ise 40-50 gün dayanabilen çeşitler geliştiren firma, uzak doğu ülkelerine ihracat yapabilmek için kiraz ve üzümün dayanıklılık süresini artırmaya çalışıyor.
Alara Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, ürettiği 140 çeşit meyvenin dayanıklılık süresini ve kalitesini tanıttı. Erikten kiraza, şeftaliden üzüme yüzlerce çeşit meyveyi kurdukları statla halka ve tüketiciye tattıran Taner, erikte 90 gün, kayısıda 50 gün olan dayanıklılık süresini, kiraz içinde arttırmaya çalıştıkları söyledi.
Avrupa’da eskiden görüntünün ön planda olduğunu belirten Taner, şu bilgileri verdi: “Artık Avrupa’da görüntünün yanında lezzete de önem veriliyor. Lezzetli ürünlerin yetiştirilmesi önem kazanmış durumda. Renkli ürünler antioksidan kaynağı olduğu için sağlıklı ürün dediğimiz meyveler arıtk tüketime yönelik rağbet kazandı. Bütün dünya daha renkli ürünleri istiyor. Çekirdeksiz renkli üzümler dünyada yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandı. Bu bakımdan bizim kendi bahçelerimizde yapmış olduğumuz bütün AR-GE çalışmalarında Güney Afrika menşeli birçok ürünün yetiştirilmesiyle ilgili. Üzüm olarak renkli çeşitler pembe, kırmızı, mor ve siyah çeşitlerin çekirdeksiz olarak üretimine yönelik çalışmalar yürütüyoruz.”
Yeni metotlarla üretilen meyve çeşitleri bulunduğunu vurgulayan Taner, şöyle devam etti: “Ürettiğimiz ürünleri görüntüsüyle dayanıklılığıyla farklılıklarını hep beraber paylaşmak istiyoruz. Dünya’da uluslararası pazara hitap eden çeşitler ön plana çıkıyor. Bu sebeple de dayanıklılık en önemli kriterlerden biri. Ürettiğimiz erik çeşitlerinden 90 gün dayanan ürünlerimiz var. Kayısı çeşitlerinde ise 40-50 gün dayanabilen çeşitlerimiz mevcut.”
Kiraz'ı Uzakdoğu ülkelerine ihracat etmek için daha dayanıklı çeşitler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Taner, “Dayanıklılık ihracat için dünyada birinci sırada yer alıyor. Dünya pazarının talep ettiği ürünler arasında lezzet, görünüm ve irilik önemli. Ancak dayanıklılık ve yeni çeşitlerin getirdiği farklılıklar da ön plana çıkıyor.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER