ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 13:18

Meslek eğitimiyle ilgili 33 projeye 8 milyon Euro hibe


Mesleki eğitimde Avrupa’daki iyi uygulamaları kurumsal ve müfredat düzeyinde Türkiye’ye transfer etmeyi hedefleyen Leonardo da Vinci Mesleki Eğitimde Yenilik Transferi Programı kapsamında 2013 yılında destek sağlanacak projeler Türk Ulusal Ajansı tarafından açıklandı. Bu kapsamda, 33 projeye yaklaşık 8 Milyon Euro hibe tahsis edildi. Bu projeler aracılığıyla mesleki eğitimin 33 farklı alanında Avrupa’da var olan yenilikçi, iyi uygulamanın Türkiye’ye ve söz konusu projelerde ortak olan diğer ülkelere transfer sağlanması hedefleniyor.

Türk Ulusal Ajansı’nın destek verdiği alanlardan biri olan mesleki eğitimde yenilik transferi projelerine bu sene de kamu, özel sektör ve ilgili eğitim kurumlarınca yoğun ilgi gösterildi ve toplamda 106 proje başvurusu alındı. Başvuru sayısına paralel olarak proje konuları da çeşitlilik gösteriyor. Bu çerçevede örneğin, Zeytinburnu Belediyesi mesleki eğitim alan öğrencilerin genç girişimcilere dönüşebilmesi için bir eğitim modülünü Türkiye'ye taşırken, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi, demiryolu kaynakçılığı çalışanlarının mesleki niteliklerinin artırılması ve sertifikasyonunun sağlanması için Avrupa Transfer Modeli'nin uyumlulaştırılmasını sağlayacak. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, itfaiye ve ambulans hizmetlerinde özel kurtarma tekniklerini, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği ise küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet edebilirlik yeteneklerini geliştirme yeniliklerini Türkiye’ye kazandıracak.

ANKARA İLK SIRADA

Sonuçlar il bazında değerlendirildiğinde önceki yıllarda da olduğu gibi başkent Ankara, hem kabul edilen proje sayısı hem de tahsis edilen hibe miktarı açısından ilk sırada yer alıyor. Kabul edilen başvuru sayısı ve tahsis edilen hibe miktarı dikkate alındığında ise Ankara’yı sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa, Konya, Çanakkale, Adana, Denizli, Sakarya ve İzmir izliyor.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, mesleki eğitime verilen bu destekle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Ulusal Ajans Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında yürütülen projeler, Türkiye’de mesleki eğitimin kalitesinin ve cazibesinin artırılmasına katkı sağlamakta ve bu sayede ülkemizde nitelikli işgücü yetiştirilmesi açısından önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Yenilik Transferi Projeleri kapsamında bugüne kadar 150 projeye yaklaşık 35 milyon Euro hibe tahsisi yapılmış, mesleki eğitimde niteliğin artırılması ve eğitim iş dünyası arasında işbirliğinin ve iletişimin güçlendirilmesi için farklı sektörlerde yenilikçi ve iyi uygulama transferi sağlanmıştır. Bu vesile ile 2013 yılı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Projeleri kapsamında projesi kabul edilen kurumları kutlar ve başarılar dilerim."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER