ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 16:45

Mersin 8. Uluslararası Tarım Fuarı açıldı

Mersin 8. Uluslararası Tarım Fuarı açıldı


Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, 2002 yılında 3.7 milyar dolar olan tarım ürünleri ihracatının 2012'nin sonu itibariyle 15.3 milyar dolara çıkarıldığını söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Forza Fuarcılık ve Organizasyon Hizmetleri işbirliğinde düzenlenen, 8. Uluslararası Tarım Fuarı açıldı.

Expo Yenişehir Fuar Alanı'ndaki açılışta konuşan Mustafa Sever, tarım sektörünün gayri safi milli hasıla içerisindeki payının gün geçtikçe azalmasına rağmen, toplam istihdamın 4'te 1'ini karşıladığını ifade etti. Sever, 100 milyar liralık milli hasılayla, ekonomik ve sosyal açıdan tarım sektörünün önemini koruduğunu kaydetti.

Tarım sektörünün hali hazırda 6.1 milyon kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Sever, "Bu da toplam istihdamın yüzde 25'i anlamına geliyor. Aldığımız tedbirler sayesinde 2002 yılında 3.7 milyar dolar olan tarım ürünleri ihracatımızı 15.3 milyar dolara çıkarttık. Dünyadaki tarım ürünleri ihracatının artış oranlarının çok üzerinde bir rakama ulaşmış durumdayız. “ diye konuştu.

Mersin'in tarımsal hasıla bakımından Türkiye'de ikinci sıralarda olduğuna dikkat çeken Sever, yapacakları çalışmalarla Mersin'i tarımsal hasılasıyla, katma değeriyle ve ihracatıyla Türkiye'de ilk sıraya yerleştireceklerini ifade etti.

MTSO Şerafettin Aşut ise bu yıl Tarım Fuarı'nın 9 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alanla kapılarını açtığını söyledi. Her geçen gün gelişen fuar kültürüyle yurt dışından gelen firma ve alım heyetleriyle tarım fuarının uluslararası bir nitelik kazandığına dikkat çeken Aşut şöyle devam etti: “Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin katkısıyla başta İran olmak üzere Irak, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Sudan, Beyaz Rusya, Moldova, Mısır ve Ürdün'den alım heyetlerini misafir edeceğiz.''

Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER