ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 14:54

Merkez'in temkinli duruşu südüyor


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, para politikası olarak belirtilen faiz oranlarını sabit tuttu.

Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uyguladığı faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi. Gecelik faiz oranları olarak bilinen Merkez Bankası borç verme faiz oranı yüzde 7,75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3,5, hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4,5 olarak sabit tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı ise yüzde 10,25 olarak sabit tutuldu.

KREDİ BÜYÜME HIZI DAHA MAKUL SEVİYEYE GELECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Merkez Bankası yaptığı yazılı açıklamayla temkinli para politikası duruşunun, alınan makro ihtiyati önlemlerle, zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle önümüzdeki dönem kredi büyüme hızının daha makul seviyeye geleceğini öngördü. Merkez, bu bağlamda cari açıktaki ılımlı iyileşmenin devam edeceğini belirtti. Enflasyonun önümüzdeki dönem düşeceği beklentisini aktaran Merkez Bankası, "Öte yandan, temel enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Kurul mevcut politika duruşunun enflasyona ilişkin riskleri sınırlamak için yeterli olduğu değerlendirmesini yapmıştır. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde bankalararası piyasada oluşan faizlerin yüzde 7,75 düzeyine yakın, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ise yüzde 6,75 ve üzerinde oluşmasının sağlanacağı ifade edilmiştir. Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunması gerektiğini belirtmiştir." ifadelerine yer verdi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER