ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 11:22

Merkez'den piyasaları rahatlatacak açıklama

Merkezden piyasaları rahatlatacak açıklama

TCMB Başkanı Başçı, "Enflasyonun 2014 sonunda, orta noktası yüzde 6,6 olmak üzere yüzde 5,2 ile 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2015 sonunda ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

"TÜM ARAÇLARI KULLANACAĞIZ"

Erdem Başçı, "Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına alarak yüzde 5 hedefine geriletmek için elindeki tüm araçları kullanacağından kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Para politikasında kalıcı bir sıkılaştırma gerekiyorsa bunu yapmaktan kaçınmayacaklarını vurgulayan Başçı, Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarının hepsinin gözden geçirilmesini tartışabileceklerini söyledi.

TEK POLİTİKA FAİZİ DE DEĞERLENDİRİLECEK

Merkez Bankası Başkanı Başçı, Para Politikası Kurulu toplantısında tek politika faizini de değerlendireceklerini bildirdi.

"TOPLANTININ AKŞAM YAPILMASININ NEDENİ BİR KURUL ÜYESİNİN YURTDIŞINDA OLUŞU"

Başçı, Enflasyon Raporu'nun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, sunumu öncesi bir bilgi vermek istediğini söyledi.

Para Politikası Kurulu toplantısının bugün akşam saatlerinde yapılacağını anımsatan Başçı, " Para Politikası Kurulu üyemiz Prof. Dr. Abdullah Yavaş, Amerika'dan bugün akşam saatlerinde Ankara'ya gelecek. O yüzden sizlerle birlikte olamadı.Para Politikası Kurulu toplantısını akşam saatlerinde yapmamızın tek sebebi bir Kurul üyemizin eksik olmasıdır. Onun katılımını bekliyoruz" diye konuştu.

Başçı, Enflasyon Raporu'na ilişkin sunumunda son aylarda iktisadi konjonktüre damgasını vuran en önemli gelişmenin Amerikan Merkez Bankası'nın nicel genişleme politikasından çıkış süreciyle gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında gözlenen belirgin yavaşlama olduğunu ifade etti. Geçen yıl mayıs ayından itibaren zayıf bir görünüm sergileyen sermaye akımlarının 2013 yılının son çeyreğinde de benzer seyrini devam ettirdiğini belirten Başçı, özellikle portföy akımlarındaki çıkış eğiliminin sürdüğünü, diğer taraftan giderek artan oranlarda borçlanmaların devam ettiğini bildirdi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER