ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 10:20

Merkez’den kredi kartı faiz oranlarına ayar


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası (TL) cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 2,02’ye, aylık azami gecikme faizi oranını yüzde 2,52’ye indirdi.

Kurum, ABD Doları ve Euro cinsinden azami faiz oranlarında da değişiklik yapmadı.

TCMB’den kredi kartı faizleri ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında 2006/1 Sayılı Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 Sayılı TCMB Tebliği ile 1 Ekim 2013 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı TL için yüzde 2,02, ABD Doları için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise TL için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve euro için ise yüzde 2,14 olarak belirlenmiştir.

Söz konusu oranlar azami oranlar olup bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER