ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:40

Merkez’den döviz oynaklığına ’kısa süreli ek parasal sıkılaştırma’ önlemi


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), dövizde görülen aşırı oynamalara karşı ’kısa süreli ek parasal sıkılaştırma’ya gideceğini bildirdi.


TCMB’den konu ile ilgili yapılan açıklamada son bir ayda iç ve dış gelişmeler nedeniyle dövizde sert dalgalanmalar olduğuna işaret edilerken, şu ifadelere yer verildi:

“Aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrarına olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verilmiştir. Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla mümkün olacaktır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilecektir. Gerekli görülmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) gün içi döviz satım ihalelerinin veya doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilecektir.
Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki oynaklığın seyrine bağlı olarak değişebilecektir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER