ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:55

Merkez, politika faizini yüzde 4,5'te sabit tuttu


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 4,5 düzeyinde sabit tuttuğunu açıkladı. Gecelik faiz oranları Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 4,5 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 6,5’ten yüzde 7,25’e açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 6’dan yüzde 6,75’e çıkardı.

Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarını revize etti.
Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları’nda ise Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutuldu. Borç verme faiz oranı yüzde 9,5’ten yüzde 10,25’e yükseltildi.

Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilendiğini açıklayan Merkez, ihracatta ılımlı bir büyüme gözlemlendiğini belirtti. TCMB, mevcut politika çerçevesinde cari işlemler açığındaki artışı sınırlandırdığını ancak altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığının yatay seyrettiğini vurguladı. Merkaz’in yaptığı açıklamada, şöyle denildi:

"Mayıs ayından bu yana küresel düzeyde para politikalarına ilişkin artan belirsizlik nedeniyle sermaye akımlarında zayıflama gözlenmiştir. Öte yandan kredi artış oranları referans değerin üzerinde seyretmeye devam etmektedir. Kurul, böyle bir konjonktürde para politikası duruşunun sıkılaştırılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulunmuştur. Enflasyonu artıran birden fazla unsurun aynı dönemde ortaya çıkması enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemiştir. İşlenmemiş gıda grubundaki fiyat artışları, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve döviz kurunda gözlenen oynaklık kısa vadede enflasyonu olumsuz etkilemeye devam edebilecektir. Kurul, bu gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkilerinin büyük oranda geçici olacağını öngörmekle birlikte, fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin gerektiğini belirtmiştir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER