ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 17:42

Merkez kredi kartı faiz oranlarını açıkladı

Merkez kredi kartı faiz oranlarını açıkladı

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin açıklama yaptı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Aylık azami akdi faiz oranı Türk Lirası (TL)için yüzde 2,02'de, ABD Doları için yüzde 1,70'te ve Euro için yüzde 1,64'te; aylık azami gecikme faizi oranı ise TL için yüzde 2,52'de, ABD Doları için yüzde 2,20'de ve Euro için yüzde 2,14'te sabit tutuldu.

TCMB'den konu ile ilgili yapılan açıklamada “Bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER