ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 10:07

Merkez Bankası'nın faiz kararını Twitter'dan eleştirdi!

Merkez Bankasının faiz kararını Twitterdan eleştirdi!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz kararını Twitter hesabı üzerinden sert bir dille eleştirdi.


Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz kararı üzerine bu sabah Twitter hesabında şunları yazdı:

"Üreten,istihdam sağlayan,ihracat ve yatırım yapan reel sektör ile para piyasaları sektörlerinin beklentileri ve öncelikleri farklıydı. Merkez bankasının kararı reel sektörün beklentilerin uzağında para piyasalarının yakınındadır. Bu oranlar yatırım ve üretimi zorlaştırır. Bu karar para piyasalarının faiz beklentisini desteklediği için Sıcak para girişiyle faize yatan para spekülasyon için uygun zaman bekler. Gerçek değerinde olması gereken TL için yüksek faiz uygun değildir, kurları ithalat için cazip ihracat için engelleyici hale getirir. Ihracat yaparak milli büyümeyi sağlayan özkaynagı yaratma fırsatlarını yüksek faizle oluşan aşırı değerli TL ile kaybeder ithalatla büyürüz. Ithalatla büyüme devamlı olarak krize zemin hazırlayan cari açık balonlarından oluşan patlama zeminleri yaratır."

Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasına saatler kala, yine Twitter hesabı üzerinden Merkez Bankası'na, "29 Ocak seviyesini bugün beklemiyorum ama piyasaların olumlu yöndeki hareketlerini cesaretlendirici bir adım bugün atılmalı" çağrısında bulunmuştu.

Merkez Bankası, dün 14.00'te açıkladığı kararıyla politika faizini 0.75 puan indirdi, diğer faiz oranlarını sabit tuttu. Piyasalarda da, faiz indiriminin 0.25 puan ile 0.75 puan arasında olması bekleniyordu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da, indirimin bu düzeyde olacağını 16 Haziran'da Konya'da yaptığı konuşmada, "Şimdiye kadar ölçülü faiz indirimi dediğimizde ya 25 (0.25 puan) ya 50 (0.50 puan) ya 75 baz puanlık (0.75 puan) değişiklikler yaptığımız oldu aşağı veya yukarı yönde. Dolayısıyla ölçülü indirim dediğimizde piyasa aşağı yukarı bunlardan biri olarak algılar" sözleriyle vermişti.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER