ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 12:43

Merkez Bankası'ndan kira enflasyonu uyarısı


Merkez Bankası, kira enflasyonunun arttığını vurguladı. Kira enflasyonundaki artış eğiliminin son dönemde hızlandığına işaret eden para otoritesi, geçen yıl yüzde 6,73 olan kira enflasyonunun bu yıl yüzde 7.26’ya yükseldiğine dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı fiyat gelişmeleri ile ilgili değerlendirmesini açıkladı. Nisan'de yıllık enflasyonun yüzde 6,13’e düşmesinde enerji fiyatlarındaki baz etkisi ile işlenmemiş gıda fiyatlarında ki gelişmelerin etkili olduğunu aktaran TCMB, "Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya kıyasla genele yayılan bir gerileme gözlenmiştir." ifadesini kullandı. En belirgin değişimin, enerji ve gıda gruplarında yaşandığını, bunların da katkısının sırasıyla 0,62 ve 0,34 puanlık gerileme şeklinde olduğunu belirtti. Temel mal ve hizmet gruplarının katkısının da sınırlı bir oranda azaldığını kaydetti.

Hizmet fiyatlarının Nisan ayında yüzde 0,54 oranında artarken, grup yıllık enflasyonun yüzde 7,26 ile önceki aya kıyasla yatay seyrettiğini bildiren para otoritesi, yıllık enflasyonun ulaştırma ve lokanta, otel hizmetlerinde gerilerken diğer alt gruplarda yükseldiğini dile getirirken, "Özellikle kira enflasyonundaki artış eğiliminin son dönemde hızlandığı gözlendi. Geçen yıl yüzde 6,73 olan kira enflasyonu bu yıl yüzde 7,26’ya yükseldi." ifadesini kullandı.

Temel mal grubu yıllık enflasyonunun Nisan ayında yüzde 3,61’e gerilediğinin altını çizen Merkez Bankası, şunları aktardı:

"Son iki aydaki yükselişin ardından otomobil ve mobilya fiyatlarına bağlı olarak dayanıklı mal grubunda yıllık enflasyon yüzde 0,92’ye düşmüştür. Giyim grubunda yıllık enflasyon Şubat ve Mart aylarının ardından Nisan ayında da gerilerken giyim ve dayanıklı mallar hariç temel mal enflasyonundaki yavaşlama sürmüştür. Bu çerçevede, temel mal fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış artış eğilimi bu dönemde aşağı yönlü bir seyir izlemiştir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER