ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 14:37

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı

Merkez Bankasından flaş faiz kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz oranlarını açıkladı.


Merkez Bankası Para Politikalar Kurulu-PPK Kasım ayı faiz kararını verdi. Merkez Bankası'ndan gelen son dakika faiz kararına göre politika faizinde ve faiz koridorunda değişiklik yapılmadı. 

Merkez Bankası para politikası kurulu Kasım ayı faiz kararını açıkladı. MB, politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu. Merkez Bankası faiz koridorunun alt ve üst koridoruna da dokunmadı.

Merkez Bankası son PPK'sında politika faizini yüzde 8,25'te bıraktı, faizin alt ve üst koridorunda da değişikliğe gitmedi.

MB, gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5'te sabit bıraktı. 

MESAJ VERDİ

Başka hükümet yetkilileri olmak üzere Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekleyen çevrelere banka yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Faiz kararı sonrası yapılan açıklamada, "Pra politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" mesajı verildi. 

İÇ TALEP BÜYÜMEYE KATKI SAĞLIYOR 

Merkez Bankası'ndan faiz kararına ilişkin yapılan açıklamada, "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Küresel talep zayıflarken iç talep büyümeye daha fazla katkı vermeye başlamıştır. Bununla birlikte, tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu elişmeler cari dengedeki iyileşmeyi destekleyebilecektir. Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte, başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir. Bu çerçevede Kurul, mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir" denildi.

SIKI DURUŞ SÜRECEK 

Merkez, açıklamasında sıkı duruşun devam edeceğine şöyle işaret etti: 

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER