ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 16:28

Merkez Bankası piyasanın arkasından geliyor

Merkez Bankası piyasanın arkasından geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendirdi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin yeterli olmadığını belirterek, "Merkez Bankası piyasanın arkasından geliyor. Biz bunun tam tersini istiyoruz" dedi.Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Gayri Resmi Bakanlar Toplantısı için Paris’te bulunan Zeybekci, Türkiye'nin OECD Daimi Temsilciliği Konutu'nda gazetecilerle bir araya geldi.

İndirimin yeterli olmaz 

Merkez Bankası'nın faiz kararına tepkisinin çok net olduğunu, gösterge faiz aşağı giderken TL'nin değer kazanmaya devam ettiği bir ortamda yapılan indirimin yeterli olmadığını belirten Zeybekci, piyasanın da indirimi yeterli bulmadığının görüldüğünü anlattı.

Merkez Bankası'nın piyasanın arkasından geldiğini, kendilerinin bunun tam tersini istediklerini dile getiren Zeybekci, "Merkez Bankamız piyasanın önünden gitsin, piyasa Merkez Bankası'nı takip etsin. Bunları sadece Merkez Bankamızı eleştirmek için söylemiyorum. Bunun tam tersi olduğu durumları yaşadık" dedi.

Türkiye’de faizler yüksek, cazip"

Türkiye’nin kamunun borçlanma ihtiyacı açısından 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin 25’inden daha iyi durumda olduğunu vurgulayan Zeybekci, Merkez Bankası'nın ya da para piyasalarının kamu borçlanma ihtiyacı anlamında haksız bir rekabet olmadığını, kamunun piyasaya girerek dengelerini bozmadığını anlattı.

"Türkiye’de faizler yüksek, cazip. Dünyadaki sıcak para TL talep ederek, TL'nin değerini yükseltmesini istemiyoruz. TL’ye girip ondan sonra faize yatırım yapmanın Türk ekonomisi için iyi olduğunu zannetmiyorum" diyen Zeybekci, IMF, Dünya Bankası ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili büyüme beklentilerini aşağı yönde revize ederken kendisinin, "Tıpış tıpış yukarı yönde revize edecekler" dediğini anımsattı.

Türkiye olarakkararlığımız devam ediyor

Bakan Zeybekci şöyle devam etti:

"Yüksek faiz, yatırım yapmamak, üretmemek, istihdam yaratmamak, ihracat yapmamak, tüketmemek demek, ithalatın cazip hale gelmesi ve ithalatla Türkiye’nin büyümesi demek. İstediğimiz bunun tam tersi, ihracatımızı arttırmak, şu anki yüzde 10 ortalamayla ihracat artışı beklentimizi yıl sonuna kadar devam ettirebilmek. 166 milyar dolar hedefimizin daha da üzerine çıkmak. Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız devam ediyor. Merkez Bankamızı da burada günah keçisi haline dönüştürmemek lazım."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER