ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:00

Merkez Bankası Başkanı'ndan döviz tüyosu

Merkez Bankası Başkanından döviz tüyosu


Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2015'e kadar yüzde 5 olarak hedefledikleri enflasyonun bu orana çok yakın gerçekleşmesi için döviz, faiz gibi gerekli finansal enstrümanları çekinmeden kullanılacağı mesajını verdi.

TCMB Konferans Salonu'nda '2013 Yılında Para ve Kur Politikası' konulu bir basın toplantısı düzenleyen Erdem Başçı, resmi olarak 2015 enflasyon oranını da açıkladı. Oranın, Orta Vadeli Program çerçevesinde yüzde 5 olması konusunda Hükümet ile mutabık olduklarını vurgulyan Başçı, "Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl boyunca enflasyonun yüzde 5’e yakın gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Oynaklığın da 5 etrafında oldukça az olmasını arzu ediyoruz ki; fiyat istikrarına bir adım daha yaklaşmış olalım. 2013 için belirsizlik aralığını her iki yön için de 2 yüzde puan olarak koruyoruz, değiştirmiyoruz." dedi.

Bazı ülkelerde oynaklık aralığının 1,5 yüzde puan uygulanmasına rağmen, kendilerinin neden 2 yüzde puan olarak belirlendiğini ayrıntılı bir şekilde açıklayan Merkez Bankası Başkanı Başçı, şöyle konuştu:

"Bizde iki tane önemli oynaklık unsuru var. Bunlardan bir tanesi işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklık. İkincisi de döviz kurlarındaki oynaklık. Geçmiş yıllardaki enflasyon sapmalarına bakarsanız, sapmaların önemli bir kısmı döviz kurundaki aşırı sapmalardan kaynaklanmıştır. Bir yıl içinde döviz kurunda yüzde 20 değer kaybı olduğunda, bugün itibarıyla baktığınızda buradan yüzde 15 mertebesinde yani 3 puan enflasyona bir sapma gelebiliyor. Oldukça önemli bir sapma. Bu döviz kurlarındaki oynaklığı Merkez Bankası ne kadar azaltabilirse fiyat istikrarı açısından o kadar önemli mesafe almış olacak. Dolayısıyla biz burada iki tür oynaklıktan bahsedeceğiz. Birincisi kredilerdeki oynaklık. İkincisi reel efektif döviz kurlarındaki oynaklık. Bunların her ikisi de enflasyonda da oynaklığa yol açıyor. Dolayısıyla bunlardaki oynaklığı azaltmak, enflasyondaki oynaklığı da azaltacağından bizim daha iyi bir fiyat istikrarı sağlamamıza yardımcı olacaktır. Bu 2 yüzdelik puanı biz ilerde döviz kurlarındaki oynaklığı daha makul seviyelere indirebilirsek belki önümüzdeki yıllarda daha da aşağıya çekmeyi düşünebiliriz. Şu an 2 puan gelişmekte olan ülkeler arasında oldukça yüksek bir belirsizlik aralığı."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER