ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 14:06

"Merkez Bankası bağımsız kalacak"

"Merkez Bankası bağımsız kalacak"


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu ve bundan sonra da bağımsız kalacağını söyledi. Merkez Bankası'nın temel önceliklerine değinen Babacan, “Merkez Bankası’nın temel önceliği fiyat istikrarıdır. Bunu gözardı etmemek kaydıyla hükümetin büyüme politikalarına destek verir. Tüm bunlar merkezin temel taşlarıdır.” dedi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)’nın düzenlediği ‘AK Parti dönemi Türkiye Ekonomi Raporu’ değerlendirme toplantısına katılan Babacan, konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Babacan, geçtiğimiz gün Cidde’den önemli mesajlar veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘Merkez Bankası ile ilgili kanunda değişikliğe gidelim. Türkiye ekonomisinin büyümesini gözetmeli ibaresini koyalım.’ görüşüne, “Kanunda böyle bir ibare zaten açık bir şekilde var. Hükümet ile Merkez arasında görüş ayrılığı olması gayet normal. Bunlar olması gereken sıhhatli tartışmalar.” karşılığını verdi.

"EYVAH POT KIRDIK"

Başbakan Yardımcısı Babacan, ekonomisi kötü giden ülkelere Macaristan’ı örnek gösterdi. Babacan’ın konuşması sonrası söz hakkı isteyenlerden biri de Macaristan Büyükelçisi çıkınca Babacan, “Eyvah pot kırdık!” diyerek espri yaptı. Macaristan Büyükelçisi, kendi ekonomik politikalarını savunması üzerine Ali Babacan, “G20 zirvesinde aldığımız kararla ülkelerin ekonomik politikalarını çok rahat eleştirebiliyoruz. Çünkü bir ülkenin ekonomisi, diğer bir ülkeyi etkiliyor. Tabi ki eleştiriye açık olmalıyız. Aman alınma olmasın.” ifadelerini kullandı.

"ÇALIŞAN GRUBUN EĞİTİM ORTALAMASI, ORTA 2’DEN TERK"

Eğitimin önemine de değinen Ali Babacan, Türkiye’deki eğitimin pek de iç açıcı olmadığını ifade ederek, “Çalışma sınıfımızın ortalaması altıncı sınıfı bitirmiş, yedinci sınıftan mezun olamamış. Yani eski tabirle orta 2’den terk. Eğitimdeki durumumuz pek de iç açıcı değil. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Hele hele bizim gibi petrolü, doğalgazı olmadan kalkınmaya çalışan bir ülkenin yolu eğitimden geçer.” dedi.

Babacan, eğitim çalışmaları arasında Fatih Projesi’ni örnek gösterip, bu projede toplamda 8 milyar dolarlık bir bütçe harcandığını açıkladı. Teknolojinin önemine rağmen eğitimde, öğretmenin daha önemli olduğuna dikkat çeken Babacan, milyar dolarlık tabletler olsa da öğretmenin olmadığı yerde eğitimin eksik kaldığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER