ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 13:59

Memurların yönetmeliğinde değişiklik

Memurların yönetmeliğinde değişiklik


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Devlet Personel Başkanı (DPB) Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nu ziyaret etti.

Başkan Memiş, ziyaret esnasında Kumbuzoğlu’ndan sağlık çalışanlarının mağduriyetine sebep olan 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik' ile ilgili müjdeli haberi aldı.
Kumbuzoğlu, "Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda en önemli paydaşlarımız yetkili sendikalardır. Bundan sonra da sizlerle sürekli istişare halinde olacağız." dedi. Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni (VHKİ) kadrosuna atanabilmek için yapılan sınavdan 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan ancak atamaları yapılmayan 2 bin 351 kişinin büyük bir mağduriyet yaşadığını hatırlatan aktaran Memiş, "Görevde yükselme çerçeve yönetmeliği değiştirilerek mağdur olan çalışanlarımızın bir an önce VHKİ kadrolarına atanmaları gerekmektedir." diye konuştu.

DPB’den yönetmelik değişikliğini bir an önce gerçekleştirmelerini beklediklerini belirten Memiş, "Yapılacak değişiklikle duyurulan boş kadro veya pozisyon sınırlaması kaldırılmalı ve bundan sonra yaşanması muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçilmelidir." ifadesini kullandı. Memiş’in talepleri üzerine, DPB’nin de çalışanların mağduriyetlerini gidermeyi arzuladığını ifade eden Kumbuzoğlu, sağlık ve sosyal hizmet alanının yetkili sendikası olan Sağlık-Sen’le istişare ederek yönetmelik değişikliği taslağını hazırlayacaklarını söyledi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişikliğe gidilerek iş güvenliğine halel getirileceği söylentilerinin çalışanları huzursuz ettiğini de ifade eden Memiş, "İş güvencesinin tartışmaya açılmasına izin vermeyiz." dedi. Kumbuzoğlu da söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, en önemli paydaşlarını karşılarına alarak kimsenin iş güvencesiyle oynamayacaklarını vurguladı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER