ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:34

Melsa İşletmesi BM'ye örnek oldu


Muğla'daki korunan alanlarda Muğla El Sanatları Sanayi ve Tic. Ltd.Şti.'nin (MELSA) işletme modeli, Birleşmiş Milletler'e (BM) oldu.

BM Kalkınma Programı Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Müdür Yardımcısı Hoaling Xu, korunan alanlarda Muğla El Sanatları Sanayi ve Tic. Ltd.Şti.'nin işletme modelinin ulusal boyutta örnek olarak tanıtılması için detaylı bilgi almak üzere Muğla Valisi Fatih Şahin’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Vali Şahin, kentin bin 124 kilometrelik sahil şeridi, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihsel birikimleriyle turizmde öne çıkan bir yerleşim birimi olduğunu söyledi. Kentin turizmin yanı sıra mermercilik, tarım ve hayvancılık sektöründe de önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Şahin, bir yılda 3 milyonu aşkın yabancı turistin Muğla’ya geldiğini ifade etti.

Şahin, Muğla'nın sahip olduğu eşsiz güzelliklerinin zarar görmemesi için koruma kullanma dengesinin iyi bir şekilde kurulması gerektiğini kaydetti. Bu noktada MELSA’nın iyi bir model olduğunu ifade eden Vali Şahin, MELSA’nın bazı tabiat parklarını işleterek hem çevreyi koruduğunu hem de buradan elde edilen gelirlerle sosyal ve kültürel alanlarda Muğla halkına hizmet götürüldüğünü vurguladı.

Görüşmede açıklama yapan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı Proje Müdürü Doç. Dr. Harun Güçlüsoy, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki korunan alanlarda MELSA işletme modelinin hem ulusal hem de bölgesel çerçevede iyi bir uygulama örneği olarak tanıtılmasının UNDP ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) tarafından desteklendiğini söyledi.

Vali Fatih Şahin ile konu hakkında bir süre görüş alışverişinde bulunan heyet, daha sonra MELSA’nın el dokuma atölyesinde incelemelerde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER