ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 17:23

MB Para Politikası Kurulu kararları


ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, '''MB'nin finansal istikrar vurgusunda referans olarak politika faizi ve gecelik borçlanma faizinde 'ölçülü' bir indirimin gerekli görülmesi halinde yapılabileceği belirtmesi üst bantta indirimlerin sonuna gelmiş olabileceğimizi düşündürtüyor'' dedi.
    
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısını  değerlendiren Dağdeviren, Merkez Bankası'nın bugünkü kararıyla minimumda bekleneni yaptığını, kısa vadeli faizlerdeki indirim beklentilerini ise koşullu olarak desteklediğini kaydetti.
    
Dağdeviren, şu değerlendirmelerde bulundu:
    
''Buradaki koşul 'finansal istikrar' olarak belirtilirken aslında bunun TL'nin seyri ve kısa vadeli kaynakların kredi büyümesi kanalıyla yaratabileceği riskler olduğunu temel olarak biliyoruz. Burada kredi büyümesi konusunda kısa vadeli kaynak girişini caydırıcı önlemlerin dışında zorunlu karşılık, regülasyonlar, vergiler vesaire kanalıyla da makro ihtiyati tedbirler kullanılması mümkün. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde özellikle faizlerin seyrine ilişkin olarak TL'nin reel değeri daha yakından izlenmeye devam edecektir.''
    
''Gecelik borç verme faiz oranının düşürülmesi her ne kadar son dönemde özellikle mevduat ve kredi faizlerindeki düşüşü destekleyecek olsa da, düşüşün hızlanmasına yönelik bir sinyal geldiğini henüz söyleyemeyiz'' değerlendirmesinde bulunan Dağdeviren, özellikle Merkez Bankası'nın Türkiye'ye yönelik artan risk iştahına karşın küresel ekonomiye dair belirsizlikler nedeniyle ''para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını'' belirtmesinin söz konusu düşüşü kısa vadede sınırlandıracağını belirtti.
    
Dağdeviren, ''MB'nin finansal istikrar vurgusunda referans olarak politika faizi ve gecelik borçlanma faizinde 'ölçülü' bir indirimin gerekli görülmesi halinde yapılabileceği belirtmesi ise üst bantta indirimlerin sonuna gelmiş olabileceğimizi düşündürtüyor.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER