ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 18:55

MB 81. Genel Kurul Toplantısını yaptı

MB 81. Genel Kurul Toplantısını yaptı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 81. Dönem Olağan Genel Kurul Toplantısı yaptı. Toplantıya TCMB Başkanı Erdem Başçı başkanlık etti.

Kısa bir açılış konuşması yapan Erdem Başçı, faiz oranlarının kademeli olarak aşağı çekildiğini söyledi, Başçı, “Oynak sermaye akımlarına bazı gelişmekte olan ülkeler önce sermaye kontrolü benzeri araçlarla karşı durmaya çalıştılar. Bu çabaların bazı sakıncaları vardı ve bunların tam olarak arzu edilen sonucu vermediği kısa zamanda anlaşıldı. Bu durumda geriye tek bir çare kalıyordu: Gelişmiş ülkelerdeki düşük faiz ortamına uyum sağlamak. Sermayeyi çeken başlıca faktör olan riske göre düzeltilmiş faiz farkları 2012 yılının ikinci yarısından itibaren kademeli olarak aşağı çekilmeye başlandı. Böylece gelişmekte olan ülkelerde de 2009 yılında önemli ölçüde düşürülmüş olan faiz oranları yeniden kademeli olarak aşağı çekilmeye başlandı.” dedi.

Toplantıda Banka Meclisi Üye ve Denetleme Kurulu Üye seçimi yapıldı. Banka Meclisi Üyesi 21 bin 427 oyla Sabri Orman oldu, Denetleme Kurulu Üyesi de 137 bin 800 oyla Yasin Aydın seçildi. Banka Meclis üyesinin görev süresi 1 Mayıs 2013 ile 30 Nisan 2016 olarak belirlenirken, Denetleme Kurulu üyesinin ise 1 Mayıs 2013 ile 30 Nisan 2015 olarak belirlendi.
Program sonunda basınla sohbet eden Başkan Başçı, Merkez Bankası hisselerinin borsada işlem görmesinin mümkün olmadığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER