ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:08

Mauritus Türkiye’den yatırımcı bekliyor


Mauritus Dışişleri Bakanı Arvin Boolell, Türkiye’nin önemli şirketlerini tarım, enerji, gıda, otel ve tur alanlarında yatırıma davet etti. Arvin Boolell, Mauritus’un ticari olarak güvenli bir yer olduğunu vurguladı. Boolell,“Yapacağımız ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması, Ticari ve Ekonomik Güçbirliği Anlaşması’ ile Türkiye’den firmaları ülkemize gelmeye teşvik edeceğiz.” dedi.


TUSKON tarafından tertip edilen Türkiye - Mauritius Ticaret ve Yatırım Forumu’nda söz alan Boolell, “Türkiye ile Mauritius arasında 48 milyon dolara denk gelen dış ticaret var. Türkiye’nin Mauritius’a ihracatı 44 milyon dolar, bizim ihracatımız ise 4 milyon dolar bu çok ufak bir rakam. Umuyorum paraflayacağımız anlaşmalar ile yatırımları teşvik ederek yeni fırsatlar sunacağız. Böylece ticaret hacmimiz yakın vadede artacak.” ifadelerini kullandı.

Boolell, Mauritus’un konumunun yanında yatırım kolaylığı ile Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi. ABD ve Avrupa’da dolanan kara bulutlara rağmen atılım yapan Türkiye’nin önde gelen şirketleri ile ortak olmayı temenni ettiklerini de aktardı.

Yasalarının net ve açık olduğunu anlatan konuk Dışişleri Bakanı, Afrika’ya yatırım yapabilmenin en önemli ön şartı güvenilirliktir. Hukukumuz ve itibarlı kurumlarımızla yatırım için güvenilir ülkeyiz. Uluslararası tahkim kurallarını kabul ettik. Böylece yatırımlarınız uluslararası güvence altına alınmış oluyor.” dedi.


Türkiye’nin otel ve tur deneyimlerinden yararlanmayı dileyen Arvin Boolell, bu alanlarda ortak yeni yatırımlar yapılabileceğine işaret etti.

TUSKON: MAURİTUS YATIRIM İÇİN GÜVENLİ

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Mauritius’un Afrika’nın güvenli ülkelerinden olduğuna temas etti.

Ülkenin yatırımlara açık olduğundan söz eden Meral, Türkiye’den yatırımcıları, otomotiv ve yan sanayii, mobilya ve aksamı, demir çelik ürünleri, enerji, gıda ürünleri, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve otel ile tur alanına yönelmeye çağırdı.

Forumun sonunda TUSKON ile Mauritius Ticaret Odası arasında güçbirliği anlaşması yapıldı. Buna göre ülkeler arası diyalogu güçlendirecek ticaret ve yatırım faaliyetlerinde TUSKON ve Mauritius Ticaret Odası ortaklaşa çalışacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER