ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 19:01

Mart ayı İTO Meclis toplantısı


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, yasadışı yollarla elde edilen ses ve görüntü kayıtlarına kime ait olduğu ayırt edilmeksizin itiraz edilmesi gerektiğini belirterek, "Yasal yollarla olsa bile o kayıtların yeri medya ve internet değil, soruşturma dosyaları olmalıdır" dedi.
Çağlar, İTO Meclis'inin mart ayı toplantısında yaptığı konuşmada ekonomik bazı verileri Meclis üyeleriyle paylaştı.
Türkiye'nin 2001 yılı ekonomik performansı hakkında değerlendirmelerde bulunan ve olumsuz tabloyu katılımcılarla paylaşan Çağlar, o döneme ilişkin rakamların iç daralttığı yorumunu yaptı.
Çağlar, o dönemlere ait paylaştığı rakamların ardından 2014 Türkiye'sinin görünümüne geçiş yaparak, "Az önce bahsettiğim 2001 Türkiye'sini çoktan mazide bıraktık. Zihin kötü olanı unutmaya meyilli olduğundan bugünkü ekonomi ortamını hep böyleymiş sanabiliyoruz. Türkiye bugüne 13 yılda doğru kararlar ala ala geldi. Türkiye artık güçlü, Türkiye yere sağlam basıyor. Türkiye son 10 yıldır ortalama yüzde 5 büyüyor. Kişi başı milli gelirimiz 10 bin doları aştı. Enflasyon oranı yüzde 7'lere indi. Türkiye Hazinesi artık 10 yıllık tahvil ihraç edebiliyor" diye konuştu.
Finans sektörünün küllerinden yeniden doğduğu değerlendirmesini yapan Çağlar, "Bugün tüm dünyaya gururla bankacılık dersi veriyoruz. Böyle genç, böyle dinamik bir ekonomiye 'Hasta Adam' lakabını yakıştıranlara tokat gibi bir cevap, Türkiye bugün IMF'ye borç veriyor" dedi.
Türkiye'nin ihracat rakamlarında geldiği yere de değinen Çağlar, bir yılda 22 milyar dolar yatırım çekmenin her ülkenin harcı olmadığını dile getirdi.
Çağlar, Türkiye'yi küresel krizlerin batağına düşüremeyenlerin, bugün ülkeyi iç siyasette kriz batağına çekmeye, karamsar bir tablo çizmeye çalıştığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Ancak onlar hükümetin kararlılığını ve insanımızın karakterini hesaba katmadılar. Bizim insanımız ülkesini ve huzurunu tehdit altında görürse, bu tehdidin de dışardan geldiğini bilirse, ne pahasına olursa olsun geçit vermez. Bu süreçte bizlere düşen, birbirimize güvenmeye devam etmektir. Adaletin şaşmaz terazisi hukukun vazgeçilmezi olmalıdır. Yasadışı yollarla elde edilen ses ve görüntü kayıtlarına kime ait olursa olsun itiraz edilmelidir. Yasal yollarla olsa bile o kayıtların yeri medya ve internet değil, soruşturma dosyaları olmalıdır."

- "Aileler politikaya alet edilmemeli"

Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Çağlar, konuşmasına şöyle devam etti:
"Aileler en duyarlı yanımızdır, politikaya aileler alet edilmemelidir. Lafım iktidarla mücadele etmeye çalışanlara, mücadelenizi yalan, dolan ve hileyle değil, demokratik yollarla yapın. Cenaze kimin evinden çıkarsa çıksın, bu milletin acısı ortak olmalıdır. Daha iki gün önce 15 yaşında bir çocuk ölmüşse, dün akşam bir polisimizi ve yine 22 yaşında bir gencimizi kaybetmişsek bu ateş hepimizin yüreğine düşmüştür, ana-baba olarak hepimizin yüreği kanıyor. Bu ülkenin her bir evladının canı, herhangi bir ideolojiye malzeme edilmeyecek kadar kıymetlidir. Ben herkesi bu noktada serinkanlılığa ve aklıselime davet ediyorum."
İş mahkemeleri ile yaşadıkları sıkıntılardan da bahseden Çağlar, son zamanlarda üyelerden iş mahkemelerindeki davalar konusunda çok sayıda şikayet aldıkları bilgisini verdi.
Çağlar, işçi-işveren ilişkilerinin kendileri için hayati bir konu olduğunun altını çizerek, mevcut iş yasalarının temel felsefesinin işçinin haklarını korumaya yönelik olduğunu, bu durumun da bazen çok ciddi biçimde istismar edilebildiğini ileri sürdü.
Son dönemde bu istismarların arttığını savunan Çağlar, "Altını çizmek istiyorum, yalancı şahitlerin tanıklıklarıyla haklı olunsa dahi işverenlerin iş davalarını kaybettiklerine ve çok büyük tazminatlar ödediklerine üzülerek şahit oluyoruz. İTO olarak, bu istismarların önüne geçmek üzere bir çalışma başlatıyoruz, bu konunun takipçisiyiz" ifadelerini kullandı.
İşverenlere de bir takım görevler düştüğünü söyleyen Çağlar, şöyle konuştu:
"Biz istihdam konusundaki her şeyi mutlaka kuralına uygun biçimde yapmak, kendimizi güvenceye almak zorundayız. Bunun başka çaresi yok. Örneğin ibranameyi noter kanalıyla yapmanın 50-100 liralık masrafından kaçınırken, bir anda 10 binlerce liralık tazminatlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bizler 'İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyin' diye buyuran peygamberin ümmetiyiz. İşçimizin, çalışanımızın hakkını gözetmek bizim boynumuzun borcu. Fakat gecemizi gündüzümüze katarak yaptığımız çalışmaların, aldığımız risklerin getirisini de hiç kimseye haksızca yedirmeyiz. Yarın Odamızda saat 14.00'da bu konuyla ilgili bir seminerimiz var."


- "Mobil Dünya Kongresi'ni İstanbul'a taşımak istiyoruz"

İTO olarak 2014 yılı içinde katıldıkları ve katılacakları fuarlar hakkında da bilgi veren Çağlar, "2014 yılında toplam 23 fuara iştirak ediyoruz. Bunların bazılarının milli katılımını organize ediyor, bazılarınınsa tamamını Türk İhraç Ürünleri Fuarı olarak biz düzenliyoruz" dedi.
Çağlar, 2 hafta önce Barcelona'da düzenlenen "Mobil Dünya Kongresi"ne katıldıklarını hatırlatarak, kongrenin 2018 yılından sonra İstanbul'a taşınması için önemli adımlar attıklarını vurguladı. Mobil dünyanın en hızlı büyüyen sektörler arasında yer aldığına işaret eden Çağlar, burada müthiş bir pazar, müthiş bir teknoloji olduğunu aktardı.
Çağlar, uluslararası ilişkileri her zaman canlı ve dinamik tuttuklarını, bu alanda katıldıkları organizasyonları, gerçekleştirdikleri görüşmeleri anlatarak, bu organizasyonlarla ticarete değer katma amacı taşıdıklarını söyledi.
Mart ayı içinde yer alan önemli günlerle ilgili iyi dileklerini ve anma mesajlarını da katılımcılarla paylaşan Çağlar, 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
"Bildiğiniz gibi 30 Mart'ta ülkemiz için önemli bir seçim yaşayacağız. Güzel ülkemizin yerel yönetimlerine hep birlikte yön verme zamanı. Bizler için önemli olan istikrar ortamının bozulmaması. Bildiğiniz gibi sermaye ürkek bir kuştur. Kriz ortamında seçime gitmek için çaba harcayan karanlık yapılara prim vermeyerek, 'seçim dönemini huzur içerisinde geçirmeli ve bizlerin asıl gündemi olan ekonomiye dönmeliyiz' diye düşünüyorum. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, puslu günler en çok yan yana duracağımız günlerdir. Seçimlerin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum."
Konuşmasında "Yeni Camii Hünkar Kasrı"nda ziyarete açılan ve sanatçı Esra Altındoğan tarafından hazırlanan "Tezhip ve Minyatür'de Altın Dokunuş" sergisinden de bahseden Çağlar, serginin gezilmesi ve görülmesi tavsiyesinde bulundu.
Bu arada İTO'nun bu ayki toplantısına İTO Spor Kulübü Basketbol Takımı sporcuları da katıldı. Başkan Çağlar, sporcuların talebi üzerine kendilerine tesis sözü de verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER