ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 12:20

Marmara bölgesine 16 milyon liralık destek

Marmara bölgesine 16 milyon liralık destek


Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA); Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerine yönelik, toplam bütçesi 16 milyon TL olan iki yeni mali destek programını açıkladı.

MARKA tarafından; 2010-2013 TR42 Doğu Marmara Bölge Planı ışığında belirlenmiş temel strateji ve öncelikleri kapsamında hazırlanan ‘Temiz Üretim Mali Destek Programı’ ve ‘Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova’da yapılan bilgilendirme toplantıları ile kamuoyuna duyuruldu.

Kar amacı güden kuruluşlara yönelik ‘Temiz Üretim Mali Destek Programı’ ile KOBİ’lerin ve kar amacı güden kooperatiflerin temiz üretime geçiş ile yenilenebilir enerji üretim ve kullanımına yönelik projelerine destek sağlanması planlanıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik ‘Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ ile de kar amacı gütmeyen kuruluşların temel ihtiyaçlarını karşılamada ve sosyal hayata katılımda özel desteğe ihtiyaç duyan sosyal grupların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projelerine karşılıksız mali destek verilecek.

Toplam bütçesi 8 milyon 500 bin lira Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında üretim süreçlerinin gözden geçirilerek, çevresel sürdürülebilirliğin artırılmasına yönelik faaliyetlere 30 bin ile 400 bin TL arasında destek verilecek. Toplam bütçesi 7 milyon 500 bin TL olan Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında ise tüm sosyal taraflar açısından fırsat eşitliğini temel alan hizmetler geliştirerek Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerinin daha yaşanabilir bir bölge yapmak amacıyla hazırlanan projelere 100 bin ile 750 bin TL arsında destek sağlanacak. MARKA‘dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında, KOBİ tanımını sağlayan mevcut ve yeni girişimler, kar amacı güden kooperatifler uygun başvuru sahibi olarak, Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında ise kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, mahalli idare birlikleri, kar amacı gütmeyen kooperatifler ve birlikler ile üniversiteler, uygun başvuru sahibi ve proje ortağı olarak tanımlanmıştır. Temiz Üretim Mali Destek Programı başvuruları, 5 Aralık 2012 ile 8 Şubat 2013 tarihleri arasında, Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı başvuruları da 5 Aralık 2012 ile 22 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılabilecek. Proje başvuruları, programlar hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru rehberleri ile bilgilendirme ve eğitim toplantılarının takvimi ajansın internet sitesinde yer almaktadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER