ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 13:47

Mandalina dalında satıldı

Mandalina dalında satıldı

Erkenci cinslerden her damak tadına uygun ve C vitamini açısından zengin okitsu mandalina dalında satılarak üreticisini sevindirdi.


Dörtyol ilçesinde yoğun yetiştirilen okitsu mandalina kilosu 75 kuruştan alıcı bularak hasadına başlandı. Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan İnal, AA muhabirine yaptığı açıklamada 7 bin dekar alanda yetiştirilen okitsu cinsi mandalinanın ekim alanının genişletilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti.

Erkenci cins olması ve son yıllarda talebin artması nedeniyle okitsu mandalina yetiştiriciliğinin de yaygınlaşmaya başladığını ifade eden İnal, "Bölgemizdeki üreticilerimiz yıllanmış narenciye ağaçlarını sökerek okitsu cinsi mandalinaya yöneliyor. Üretici açısından hem bakımı, hem yetiştirilmesi kolay olan hem de pazarlanması açısından son derece rağbet gören okitsu mandalina dalında alıcı bulması nedeniyle üreticinin yüzünü güldürüyor" diye konuştu.

Narenciye tüccarı Ali Tutu da özellikle havaların sıcak gitmesinin ardından ürünlerin olgunlaştığını bu nedenle okitsu mandalinanın hasadına başlandığını söyledi.

Okitsu mandalinanın başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya gibi ülkeler tarafından çok fazla tercih edildiğini ifade eden Tutu, rekoltenin bir önceki yıla göre yüzde 10 daha az olduğunu, bu nedenle ürüne çok fazla rağbet edildiğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER