ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:32

Manavgat'ın geleceği nitelikli tarımda


Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) Başkanı Ahmet Boztaş, turizm şehrinin geleceğini tarımın belirleyeceğini söyledi. Boztaş, 25 yıl önce Manavgat'ın ekonomik canlılığını tarımın belirlediğini, şimdi de nitelikli tarımın yüzde 20 seviyesine rahatlıkla çıkabileceğini belirtti.

MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş, yaptığı açıklamada, ilçede nitelikli tarım uygulamasının yüzde 2'den yüzde 15'e çıkarılması halinde, yıllık 3,5 milyar dolar ekonomik girdinin oluşacağını kaydetti. Son 25 yıldır Manavgat'ta turizm öncelikli olunca tarım, hayvancılık, narenciye, su ürünleri ve örtü altı tarımın geri planda kaldığını belirten Boztaş, sınırları içinde 2 büyük barajı barındıran ve üçüncüsü önümüzdeki yıl bitecek olan Naras Barajı ile birlikte binlerce hektarlık tarım arazisinin suya kavuşacağını, nitelikli tarımın yüzde 20 seviyesine rahatlıkla çıkabileceğini söyledi. Boztaş, ilçe tarımı ve turizmi ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Manavagt'ta son yıldır turizm baskın olunca tarım ikinci planda kaldı. İlçede turizm kadar tarım da çok önemli. Özellikle örtü altı sebze ve meyve üretiminde istediğimiz seviyeye ulaşamadık. Nitelikli tarımda yüzde 2 seviyesindeyiz. İhracata yönelik nitelikli tarımı yüzde 15'e çıkarırsak, yıllık 3,5 milyar dolar olan turizm gelirlerini rahatlıkla geçeriz. Su kaynakları zengini olan Manavgat'ın geleceği nitelikli tarımda."

Öte yandan, Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB) Başkanı Bilal Ay da ilçede hayvancılığın turizm, tarım, narenciyeden sonra dördüncü sırada yer aldığını söyledi. İlçede, turizm ve tarım kadar hayvancılığın da önemli olduğunu belirten Ay, hayvancılığın ilçede canlı olması halinde turizm ve tarım sektörünü de canlı tutacağını kaydetti.

Toprakları Konya büyüklüğünde olan Hollanda'nın ürettiği süt ve süt mamullerinin yüzde 65'ini ihraç ettiğini belirten Ay, Manavgat'ta da süt ve süt ürünlerinde markalaşması halinde pazarlamanın daha kolay olacağını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER