ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 22:20

Maliye Bakanı Şimşek Hatay'da


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "AK Parti hükümetleriyle sağlanan istikrar, güven ortamı, yapılan reformlar, Türkiye'nin temellerini sağlamlaştırdı" dedi.
Şimşek, İskenderun ilçesinde bir otelde düzenlenen "Memur-Sen İskenderun Buluşmaları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, çalışanların yanında olduklarını söyledi.
Son 11 yılda, hangi kesim esas alınırsa alınsın, asgari ücretlisinden emeklisine, işçiden herkese, Türkiye'de üretilen katma değerden azami bir payı verme noktasında çok güçlü bir irade koyduklarını ifade eden Şimşek, imkanları elverdiğince, bu imkanları millet için kullandıklarını söyledi.
Ülkenin 11 yıl önce iflasın eşiğinde olduğunu belirten Şimşek, şunları kaydetti:
"Bu ülke, devlet memuruna da işçisine de IMF'ye de borçluydu. Dışarıdan da borçlanamıyordu. İçeride de yüzde 25 gibi reel bir faizle borçlanıyordu. AK Parti hükümetleriyle sağlanan istikrar, güven ortamı, yapılan reformlar, Türkiye'nin temellerini sağlamlaştırdı. Bu devlet, 2002 yılında bu ülkede bütün çalışanlardan, üretenlerden, herkesten, tüketenlerden toplanan vergilerin yüzde 86'sını faize ödüyordu. Geriye kalan yüzde 14 ile eğitime mi, sağlığa mı, altyapıya mı yatırım yapacaksınız, çalışanın hakkını mı ödeyeceksiniz, mümkün değildi. İstikrarla, reformlarla hem bütçe açıkları azaltıldı hem bu faiz yükü tersine döndürüldü. Bugün bütçe vergi gelirlerinin yüzde 85'ini milletimize hizmet olarak harcıyoruz, çalışanımıza, sanayicimize, esnafımıza, çiftçimize destek olarak veriyoruz. Eskiden yüzde 86'sı faize gidiyordu, şimdi yüzde 85'i hizmete gidiyor. Çok önemli bir fark."
AK Parti hükümetlerinden önce 79 yıllık Cumhuriyet tarihinde 57 hükümetin geldiğini anımsatan Şimşek, hükümetlerin ortalama ömrünün 16 ay olduğunu, bu sürede 2023 vizyonunun ortaya koyulamayacağını, 2071'den bahsedilemeyeceğini, orta vadede programlar yapılamayacağını, büyük sorunlara el atılamayacağını, bunların çok nadir dönemlerde yakalandığını söyledi.
Türkiye'nin 2002 yılında milli gelirinin 230 milyar dolar olduğunu belirten Şimşek, son 60 yılın en büyük krizine rağmen milli gelirin 2012'de 786 milyar dolara çıktığını, geçen yıl da liradaki değer kaybına rağmen 820 milyar doların üstüne çıktığını kaydetti.
Türkiye'nin bu istikrarla, Batı'nın gelişmiş ülkeleriyle arayı kapattığının altını çizen Şimşek, şunları söyledi:
"Bunu kapatırken oluşturulan katma değerden asgari ücretlisiyle, memuruyla, işçisiyle, emeklisiyle en güçlü şekilde paylaştı. Reel olarak hiçbir kesim ezdirilmedi. Biz, en düşük alanlara, en yoksul kesime çok daha fazla kaynak aktardık. Topladığımız vergileri şimdi biz hizmet olarak sunuyoruz. Biz geldiğimizde 400 bin civarında öğretmen vardı, biz ilave 410 bine yakın öğretmen aldık. Aynı şeyi sağlık, altyapı için söyleyebilirim. 79 yılda 57 hükümet gelmiş, memlekete 6 bin 100 kilometrelik çok şeritli yol yapmış, bu hükümet 11 yılda 17 bin kilometre yapmış, 3 kat. Eğitim aynı şekilde. Bu sene eğitime, Türkiye vergi gelirlerinin yüzde 23'ünü harcayacağız, 79 milyar lira. Sağlığa da biz vergi gelirlerinin yüzde 20'sinden fazlasını harcayacağız, 75 milyar lira. Sonuçta bu milletten topladığımız kaynakları biz tekrar milletimize hizmet olarak sunuyoruz."
Son birkaç aydır özellikle yaz aylarında başlayan bir sürecin olduğunu, aralık ayında da seçim hedefli sürecin çok daha farklı bir şekil aldığını belirten Şimşek, Türkiye'nin istikrarının zedelenmesi ve kaynakların millete değil, faize gitmesi için tekrar bir çabanın olduğunu söyledi.
Yavaş yavaş "Türkiye acaba siyasi istikrarsızlık dönemine döner mi, ülkede siyasi istikrar tehlikeye girer mi" şeklinde bir kaygı olduğunu vurgulayan Şimşek, operasyonların amacının da bu olduğunu savundu.
Bu ülkenin en büyük sorunlarından birinin Kürt meselesi olduğunun altını çizen Şimşek, "Türkiye bu sorunu çözmek için kimisine göre 350 milyar dolar, kimisine göre bir trilyon dolar harcadı. 35-40 bin de insan hayatını kaybetti. Komşularla ne gerginlikler yaşandı. 1,5 yıldır analar ağlamıyor, gençlerimiz hayatını kaybetmiyor. 1,5 yıldır oraya harcanacak para eğitime, sağlığa, üretime ve kalkınmaya harcanıyor. Bazı çevreler bu türden bir sorunun çözülmesinin Türkiye'yi güçlendireceği için rahatsızlar. Kardeş kavgası olsun isteyenler var. Biz ise milletin desteğiyle bütün bu sorunları çözme noktasında çok açık ve net olarak güçlü bir irade ortaya koyuyoruz. Biz, bu ülkede, sağlıkta devrim yaptık. Şu anda sağlık imkanları birçok Avrupa ülkesinin ötesinde. Eğitimde bizim yaptığımız hamle inanılmaz düzeyde" diye konuştu.
Türkiye'nin karşı karşıya olduğu bu siyaset mühendisliği ve siyasi motivasyonlarla yapılan bu operasyonların bozulması için yerel seçimlerden güçlü bir iradenin çıkması gerektiğini belirten Şimşek, bu irade çıkmazsa bu istikrarın bozulabileceği algısının devam edeceğini, bunun beraberinde yatırımları ve üretimi sekteye uğratacağını, herkese yansıyacağını söyledi.
Yerel hizmetlerde de AK Parti farkının ortada olduğunu vurgulayan Şimşek, Sadullah Ergin'in bu açıdan Hatay için bir fırsat olduğunu kaydetti.

- "Bu ülkenin popülizm yapma lüksü yok"
Birçok sorunu çözdüklerini, bazı sorunların olduğunu ve bunlarla ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirten Şimşek, şunları söyledi:
"Bugün, taşeron işçiler noktasında, ilgili bakanlığımız bir çalışma yaptı. Biz sürekli bir şekilde çalışanlarımızın durumlarını iyileştirmeye yönelik adımlar attık. 4/C'de öyle. 2004 yılına kadar 4/C yok. AK Parti hükümetleri 2004 yılında ta geçmişte yapılan özelleştirmelerde dahil olmak üzere o güne kadar herkesi işe aldı. Yıllık izin, kıdem tazminatına hak yoktu. Maaşlar çok düşüktü. Yıllar itibariyle biz bu arkadaşların hem özlük haklarını iyileştirdik, maaşlarını iyileştirdik. Bunu yapan AK Parti."
Şimşek, şöyle devam etti:
"Biz, imkanlar elverdiğince popülizm tuzağına düşmeden ülkede oluşturulan geliri, katma değeri çalışanlarımızla zaten paylaşıyoruz. Bu ülkenin popülizm yapma lüksü yok çünkü açık verdiğimiz zaman borçlanıyoruz. Borçlanınca Türkiye'nin geleceği ipotek altına alınıyor, ülkenin faiz yükü artıyor. Biz şu anda faiz yükünü, bütçe gelirlerinin yüzde 15'ine indirdik. Şurda istikrarsızlık baş göstersin, birileri bol keseden dağıtsın birkaç yıla kalmaz hızlı bir şekilde Türkiye tekrar 1990'lı yıllara doğru gider. Bunu yapmak size en büyük haksızlıktır çünkü o kalıcı hiçbir kazanımı bırakmaz. Onun için biz zaten sizin sahip olduğunuz hassasiyetlere sahibiz ama bu ülkenin dengelerini de beraber gözetmemiz lazım. Sizin ve çocuklarımızın geleceği açısından beraber gözetmemiz lazım. Öbür türlü geçici kazanım olur ama kalıcı olmaz. Şu an sosyal güvenlik sisteminin ilave bir yük kaldırma imkanı yok, açık konuşayım. Şu anda bütün Türkiye'ye yapılan yatırımlar, her alanda bütçeden payı eski parayla 45 katrilyon. Bu sene Sosyal Güvenlik Kurumuna emekli maaşları ödensin diye aktaracağımız para ise 77 katirilyon lira çünkü sistem doğru kurgulanmamış. Kayıt dışılıktan değil bu. Çok genç bir emekli olgumuz var. Bütün dünyada emeklilik yaşı 65 iken bizde 40'lı yaşlarda emekli olan var. Sistem yanlış kurgulanmış. Bilmenizde fayda var, bu dengeleri hep beraber gözeteceğiz."
Bakan Mehmet Şimşek, bu ülkenin imkanlarını millete hizmet olarak sunmaya devam edeceklerini, ülkenin ekmeğini büyüteceklerini, özgürlüklerini arttıracaklarını, demokrasisini geliştireceklerini, bunun için milletin güçlü desteğinin gerekli olduğunu kaydetti.
Memur-Sen İskenderun Şube Başkanı Mehmet Altay da konuşmasında 4/C'liler için kadro başta olmak üzere bazı isteklerde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER