ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 16:17

Malatya'nın kayısı satış mekanı yenileniyor

Malatyanın kayısı satış mekanı yenileniyor


Malatya’da, 230 esnafıyla yıllardır şehrin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak bilinen eski Şıra Pazarı, bir süre önce başlatılan tadilat projesi kapsamında yenileniyor.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, beraberinde Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Şire Pazarı Site Yönetimi Başkanı Ahmet Menteş ve parti il yöneticileriyle Şıra Pazarı’nı, gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Öznur Çalık, burada yaptığı konuşmada, şehrin ismiyle özdeşleşen kayısının pazarlama merkezi olarak bilinen mekanın, daha önce içler acısı bir halde olduğunu söyledi. Geleneksel mimari çizgilerle farklı bir görünüm kazandırılan binanın daha işlevsel hale getirildiğine işaret eden Çalık, “Kayısı için Malatya'nın ve ekonomisinin omurgası diyoruz. Türkiye’nin kayısısının yüzde 90’ının karşılandığı mekan Malatya diyoruz ve onun satıldığı, perakendeci esnafımızın bulunduğu mekan içler açısı durumdaydı. Gelen misafirlerimizi gezdirebileceğimiz bir mekan yoktu. Bunun eksikliğini ciddi manada hissediyorduk. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası Malatya'nın gülen yüzü ve ekonomimizin omurgası olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Kayısı üreticilerine, gün kurusu kayısı üretmelerini öneren Çalık, “Hediyelik olarak daha fazla gün kurusu tercih ediliyor. Şu anda bizim hem Ankara’daki misafirlerimiz ve hem de kayısı gönderdiğimiz herkes bize, ‘O kahve rengi olan varya ondan gönderin’ diyorlar. Herkes işi öğrendi. İlk zamanlar gün kurusu kayısıya ilgi gösterilmiyordu ama şimdi gün kurusu kayısı ilgi görüyor.” dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey de çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kare şeklinde avlusu bulunan mekanın ortasına havuz yapılacağını anlatan Özbey, yenileme çalışmalarıyla birlikte bir cami de inşa edileceğini kaydetti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER