ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 21:38

Malatya'da yarın Kent Ekonomi Forumu düzenlenecek


AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Malatya’da ilk kez düzenlenecek Kent Ekonomi Forumu’nun yarın gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bülent Tüfenkçi, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı projeyle illerin kendi farkındalıklarını ve kent vizyonlarını oluşturmasının amaçlandığını belirtti. Projenin bir yerel inisiyatif hamlesi olarak uygulamaya konduğunu anlatan Tüfenkçi, şöyle dedi:

“AK Parti Ekonomi İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın, Numan Kurtulmuş’un öncülüğünde hazırlanan Kent Ekonomileri Forumu adlı proje, bir yerel inisiyatif hamlesi olarak uygulamaya konulmuş olup, 'gönüllü, katılımcı, istişarî ve sivil bir oluşum' olarak tanımlanan forumun, kentlerin kendi güçlü ve zayıf yönlerini dikkate alarak stratejik önceliklerinin belirlenmesi, öz yeteneklerinin ortaya çıkartılarak harekete geçirilmesi için illerde ekonomik hayatla ilgili tüm kesimleri bir araya getirerek ortak hedefler ve politikalar oluşturulmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Bildiğiniz gibi 21. yüzyıl, ekonomide rekabet yüzyılıdır. Bu rekabetin temelini de kent ekonomileri oluşturmaktadır. Her kent, kendi öz yeteneklerini keşfederek, mukayeseli üstünlüklerine dayanan, sürdürülebilir bir kalkınma stratejisiyle diğer kentlerden farkındalığını ortaya koymak durumundadır. Bu anlayışla ‘Kent Ekonomileri Forumu’, Türkiye’de kendi yerel potansiyelinden beslenen ‘marka ve yıldız kentler’ oluşturmayı hedeflemektedir.”

Malatya’da ilk kez gerçekleştirilecek toplantının yarın düzenleneceğini bildiren Tüfenkçi, “Devletten alacağı her türlü teşvik ve yardımların daha etkin ve doğru yerlerde kullanılmasında önemli bir misyonu üstlenecek olan kent ekonomileri forumunun ilkini, 27 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te Ramada Plaza Altın Kayısı Otel’de gerçekleştireceğiz. Bu kent ekonomi forumları ilimizde yılda iki defa düzenlenecek. Kentimizin ekonomisine katkı sağlayan iş adamları ile tüm sivil toplum kuruluşlarımızı bir araya getirerek kentimizin ekonomik yapısını masaya yatırıp, kendi öz kaynaklarımızın ortaya çıkarılması, kentimizde öne çıkan sektörlerin belirlenmesi, kentimizin 2023 hedelerine ulaşmasında yerelde yapılması gerekenler için yapılan bir istişare toplantısı formatındadır. Yılda iki defa düzenlenecek olması, her toplantıya farklı kesimlerin davet edilecek toplantılar önemli bir rol üstlenecektir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER