ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 21:15

Malatya'da patlayıcı üretim fabrikası


Malatya'da özel bir şirket tarafından kurulan patlayıcı üretim fabrikası, düzenlenen törenle açıldı.
Vali Vasip Şahin, Maxam-Anadolu Patlayıcı Maddeler Pazarlama Ticaret ve Nakliye AŞ tarafından merkeze bağlı Karakaş Çiftliği köyünde kurulan fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, "Önemli bir tesis, stratejik bir tesis. Sivil patlayıcıları üreten ve bu amaçla burada önemli bir yatırım yapan bu tesisin sahiplerini, özellikle İspanyol ortaklarını, ilimizi tercih ettikleri ve böyle bir yatırımı yaptıkları için kutluyorum" dedi.
Bu yatırımın hem Malatya hem de Türkiye açısından önemli olduğunu vurgulayan Şahin, "Türkiye, Maxam şirketinin ve İspanyol firmalarının askeri anlamda önemli müşterilerinden biri. Dolayısıyla biz sadece sivil patlayıcılar değil, askeri amaçlı patlayıcıların da artık Türkiye'de ve Malatya'da bu tesiste üretilmesini arzuluyoruz, bekliyoruz. İspanyol dostlarımızın da bu konuda iş birliğine gideceklerini ve Karabekmez ailesiyle bunu da Türkiye'de gerçekleştireceklerine inanıyoruz" diye konuştu.
Malatya'nın önemli bir merkez olduğuna dikkati çeken Şahin, "Malatya, hem Ortadoğu'ya hem Asya'ya pazarlama noktasında önemli bir kavşak noktası. Dolayısıyla pazarlama anlamında da bir sıkıntısı yok" dedi.
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise Türkiye'de yatırımların devlet tarafından desteklendiğini belirtti.
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da "Yatırımcının ilimize gelmesi, ilimizi tercih etmesi gerekiyor. Bu anlamda da bu tesisin önemini gerçekten biliyoruz" dedi.
Maxam-Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karabekmez ise Türkiye ve Malatya için önemli bir tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Ülkemizin 2000'li yılların başından beri sergilediği performans ortada. Bu başarıların altında, Anadolu kentlerinde dönmeye başlayan, harekete geçen çarkların olduğunu düşünüyorum. Eskiden Türkiye denince İstanbul ve büyükşehirler akla gelmekteydi. Şimdi dünyanın sayılı firmaları, Anadolu şehirlerinin dinamiğiyle buluşuyor" diye konuştu.
Tesisin yapımının kolay olmadığını belirten Karabekmez, "Uluslararası bir firmanın ortaklığı için çok uğraştık. Yatırımı yaparken Malatya'yı tercih etmeleri için çok emek verdik" dedi.
Maxam International Genel Müdürü ve hissedarı Herman Morales de fabrikanın açılışının Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yıl dönümüne denk gelmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti. Morales, fabrikanın kuruluş aşamasında gösterdiği kolaylıklardan dolayı Vali Vasip Şahin'e teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Şahin ve Morales'e plaket verildi. Vali Şahin ve beraberindekiler, daha sonra fabrikayı gezdi.
Sekiz milyon avro yatırımla kurulan fabrikanın, 150 kişiye direkt, 50 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlayacağı belirtildi. Tesisin, yıllık 50 bin ton ANFO (Amonyum nitrat-Fuel oil), 5 bin ton kapsüle duyarlı patlayıcı, 3 milyon kapsül ve 10 bin ton yemlemeye duyarlı patlayıcı üretim kapasitesine sahip olduğu kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER